Нутрия бе заснета в реката на село Бъта от кмета Георги Александров. Снимката беше публикувана в личния му профил във Facebook с коментара: „Нутрия, току що я снимах от моста.“ На кадъра се вижда животно с кафява козина, характерно за вида Myocastor coypus – известен у нас като нутрия.
Присъствието на нутрия в Панагюрско е необичайно, но не и невъзможно. Видът произхожда от Южна Америка и е внесен в Европа в началото на XX век, първоначално заради ценната си кожа. В България е отглеждана във ферми през миналия век, а след промените част от популациите са изоставени или избягали в природата.
Нутрията е тревопасен гризач, обитаващ предимно сладководни водоеми – реки, блата, езера и напоителни канали. Най-често се среща в Дунавската равнина, по поречието на Марица и край водоеми в Южна България. Среща в Панагюрско досега не е документирана, но поради адаптивността на вида, не е изключено да навлезе в нови райони по теченията на реките.
Макар да изглежда безобидна, нутрията е класифицирана като инвазивен вид в ЕС, тъй като може да уврежда бреговата растителност, да подкопава диги и напоителни съоръжения, както и да се конкурира с местни животински видове.
Към момента не е ясно дали заснетият екземпляр е самостоятелен или има трайно установена популация в района.
Коментарите под публикацията на кмета включват шеговити реакции, като:
„Все по екзотична става природата ни“ и „Почти като черна пантера“, но също така и предположение, че животното може да помогне в почистването на реката от растителност.
Какво следва?
Ако животното бъде забелязано повторно, се препоръчва сигнал до РИОСВ – Пазарджик, които могат да извършат проверка на място и да преценят дали е необходима намеса. Присъствието на нутрии в даден район подлежи на наблюдение, особено в близост до земеделски площи или напоителна инфраструктура.