Начало Общество 25 ноември – Международен ден за борба с насилието над жени

25 ноември – Международен ден за борба с насилието над жени

СПОДЕЛИ

Днес, 25 ноември, отбелязваме Международния ден за борба с насилието над жени.Международният ден за елиминиране на насилието срещу жените е инициатива на ООН за премахване на насилието (изнасилване, домашно насилие), упражнявано върху жени. 25 ноември е обявен за такъв ден с Резолюция на Общото събрание на ООН от 17 декември 1999 г.

Активистките от различни организации отбелязват 25 ноември, като ден срещу насилието, още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал, политически активистки в Доминиканската република, по заповед на доминиканския диктатор Рафаел Трухильо (1930-1961).В България всяка 4-та жена е жертва на домашно насилие. Тревожната статистика сочи, че случаите стават все по-масови и жестоки.
nasilie-jeni

Как да познаеш насилника?

Мъжете, склонни към насилие, не се разпознават от пръв поглед и това е причината толкова жени да се оказват въвлечени във връзки, където се превръщат в жертви.

Проблемът има две измерения: първо, насилникът проявява истинската си същност в един късен етап от отношенията; второ, когато това стане, жената не го напуска, защото вярва на изявленията му за вечна и неповторима любов и се самозалъгва, че това никога няма да се повтори и е просто еднкоратна проява на слабост.

Много е важно една жена да може да разчете знаците още преди да се ангажира с такъв мъж. Вижте кои са нещата, за които трябва да сте нащрек:

Ревност и собственическо отношение: ревността на такъв мъж е толкова крайна, че дори семейството и приятелите на неговата жена го карат да се чувства застрашен. Той се опитва да я изолира от всичките й близки и я третира като своя собственост.
Контролиращо поведение: цялата връзка между такъв мъж и една жена се крепи върху контрола, който той се опитва да й упражнява, прикривайки го зад привидна „загриженост”. В началото тези прояви изглеждат много мили и жената се чувства закриляна и пазена, но се стига до момент, когато той се опитва да й налага какво да работи и с кого да се вижда, което води до „задушаване” на връзката.
Нереалистични очаквания: мъжът очаква от партньорката си да е перфектната домакиня, жена и приятелка. Иска от нея да се грижи за всичките му нужди, било то финансови, емоционални или душевни, и щом тя не смогне да оправдае очакванията му, той я критикува, без да се съобразява с нейните чувства.
Превъзходство: мъжът, склонен към насилие, е винаги прав. Поне така си мисли. Ще се опита да използва логика, за да оправдае погрешните си действия, като дори ще накара жената да се чувства виновна: „Ти ме ядоса, затова те ударих!”.
Полови стереотипи: насилникът никога няма да погледне на жената до себе си като на равен. За него тя винаги е глупава и по-низша. Ето защо се налага тя да му се подчинява и да изпълнява всичките му заповеди, независимо колко са нелогични или нехуманни.
Игра с чувството на вина: изгубил е работата си? Ударил те е? Винаги ще намери причина и обяснение за негативните ситуации в живота си, но едно е сигурно: вината никога няма да е негова. Такъв човек винаги обвинява другите за неспособността си да се справи или за насилническото си поведение до такава степен, че ще отрече да е отговорен за собствената си проява на физическа агресия.
Резки смени в настроението: повечето жени – жертви на домашно насилие, споделят, че след моментите на агресия, мъжете им са винаги много внимателни и грижовни, сякаш са други хора.
Отказ от помощ: както казахме, един такъв мъж живее с твърдото убеждение, че е винаги прав. Защо тогава да търси помощ? Той никога не би признал грешките си. Много по-вероятно е да прехвърли вината върху жената или децата си.
Отношенията с такъв мъж са много трудни. Истината е, че тези бракове рядко завършват с развод. Причината е, че повечето жени наивно вярват, че могат да променят партньора си. Ако и вие сте сред тези жени, помислете внимателно. Насилникът може да се промени единствено след дълготрайно лечение, а като казахме до такова се стига изключително рядко, защото той просто не е съгласен да бъде лекуван. Когато решите да го напуснете, той ще плаче и ще ви моли да се върнете, обещавайки, че никога вече няма да ви посегне. Но дори и да го вярва в момента, след време ще го направи отново, просто защото това е стил на поведение, от който можеш да се освободиш лесно.
 kartinki-bez-nasilie-1000x282-27