Д-р Кристиан Хамънд, професор по компютърни науки, наскоро прогнозира, че до 2030 г. над 90% от новините ще бъдат писани от компютърни алгоритми, а не от живи репортери. Самият Хамънд, подпомаган от един репортер и програмиста Кен Швенке, е успял да създаде софтуер, който автоматизирано създава новинарски публикации, като съчетава статистики и журналистически клишета. Именно по такъв начин и с такава програма изданието L.A. Times успя да излезе със статия за земетресението от миналата седмица, преди да са изминали и 3 минути от събитието.
По данни на Хамънд, редица сайтове, част от системата за масова информация, също вече използват "робо-репортери" – без това да буди ни най-малко съмнение у читателите. Според анализатора Джейсън Дориър от Singularity Hub, професорът е прогнозирал, че "до 2030 г. над 90 процента от новините ще се пишат от компютри". Разбира се, темите на публикациите няма да само за земетресения и спортни събития. Вярата на Хамънд не изключва и варианта "компютър да създава статии, достойни за Пулицър, още до 2017 г.".
Причината за цялото това положение и интересните прогнози – смятат анализаторите, – се дължат на качествата на репортерите в средствата за масова информация. Те до такава степен са свикнали просто да препредават съобщенията до пресата, спуснати от по-горна инстанция, както и да повтарят аргументите на властите, че спокойно могат да бъдат заменени с машини, без някой да забележи.