Във фокуса на дейността ни в „Уни Хоспитал“ е едномоментната реконструкция при рака на гърдата
Д-р Регина Хатър е специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия с призната специалност от Европейския борд по пластична, реконструктивна и естетична хирургия EBOPRAS и е в неговия списък с доверени европейски специалисти. Тя има призната специалност по пластична хирургия и от Френския колеж по пластична хирургия C.F.C.P.R.E. (College Francais de Chirurgie Plastique, Reconstructrice et Esthetique), сертифициращ чуждестранни специалисти. От ноември 2022 година е председател на Българската Асоциация по Пластична, Реконструктивна и Естетична Хирургия (БАПРЕХ).
Д-р Хатър има научно-образователна степен „доктор“ в областта на пластично-възстановителната и естетична медицина, а темата на дисертационния труд е в областта на регенеративната хирургия – приложението на автоложната трансплантация на мастна тъкан (липофилинг). Тя е автор на множество публикации и има участия в български и международни конференции. През 2023 година д-р Хатър спечели приза на МБАЛ „Уни Хоспитал“ – „Избор №1 на пациентите“.
Пациентите трябва да са в контакт с лекар при стартиране на такива процедури, казва в специално интервю за вестник СТАНДАРТ д-р Регина Хатър, която е председател на Българската Асоциация по Пластична, Реконструктивна и Естетична хирургия
– Д-р Хатър, кои са основните фактори, довели до масовите усложнения при поставяне на ботокс?
– Основните фактори са няколко. На първо място ботоксът се поставя нерегламентирано от лица, които нямат лиценз за тази дейност – понякога това са козметици.
Вторият фактор е, че в държавата влизат всякакви продукти, които също не са лицензирани – върху това няма контрол, рекламира се съвсем свободно в социалните мрежи – Instagram, Facebook – тези лица обявяват промоции и тъй като продуктите им обикновено са на по-ниски цени, хората се подлъгват.
Не на последно място самите пациенти търсят тези нелицензирани продукти – те в повечето случаи идват от Китай или Корея, но нивото на ботулиновия токсин в тях е много по-високо. Съответно парализата, която се получава, е много по-трайна и пациентите търсят този „траен“ ефект. В този случай вината е споделена, защото пациентът сам трябва да обърне внимание на своето здраве. Тоест, да избира специалистите и лицензираните продукти, независимо от тяхната цена, тъй като тук цената не е водеща.
– Какви са основните рискове, свързани с различните естетични процедури, като например инжектиране на ботулинов токсин, дермални филъри и лазерни терапии?
– За трите типа процедури рисковете са различни. На първо място всички инжекционни процедури са свързани с основните рискове, при които трябва да се спазва асептика и антисептика. При нестерилно боравене може да се получат различни видове инфекции. Многократно сме имали пациенти при инжектиране на филъри и съответно на тяхното разграждане с абцеси, с реакции на кожата, с образуване на грануломи. Тези инфекции могат да се генерализират, тъй като обикновено се поставят в областта на лицето – там има много рехава съединителна тъкан и може да се стигне до инфекция на цялото лице.
По отношение на филърите също могат да бъдат използвани нелицензирани продукти, които съответно да създадат грануломи тип „чуждо тяло“ и да се промени чисто естетичният вид на пациента.
По отношение на ботокса темата е доста развита напоследък, така че можем да споделим за ботулизма – това е генерализирана токсикоинфекция или пък усложнения от неправилното поставяне на самият ботулинов токсин, които са свързани с миграцията му и най-общо довежда до падане на веждите, падане на клепачите или някаква асиметрия при тази парализа, която е контролирана, и която всъщност целим да постигнем.
За лазерните терапии е много важно да се имат предвид рисковете. Защото има различни лазери, с различна сила и те също трябва да бъдат използвани от квалифицирани лекари, тъй като лазерът прави контролирано изгаряне и специално CO2 апаратите могат да убият човека, да доведат до загуба на зрението. Тъй като те се използват в хирургията, не бива да бъдат използвани от неквалифицирани дори и колеги.
Разбира се, тези чисто естетични проблеми отминават относително бързо – в рамките от 20 дни до няколко месеца, но все пак преминават.
– Страничните ефекти и усложнения могат ли да бъдат предотвратени или сведени до минимум? Кога пациентът трябва да потърси лекар?
– Пациентът трябва да потърси лекар още когато започва да си прави такива процедури. Това, че сте отишли при лекар, не означава, че няма да имате усложнения, те могат да се появят, защото в крайна сметка това са инжекционни процедури. Но лекарят е този, който ще разпознае усложнението или риска от усложнение на базата на общото състояние на пациента. Много е важно с какви заболявания е той, ако е жена – в коя част на цикъла отива да си поставя филъра или ботулиновия токсин; ако се приемат дори витамини или хранителни добавки те също имат отношение към това как ще премине целия процес. Пациентът трябва да бъде в контакт непрекъснато със своя лекар, който е извършил тези процедури, за да може съответно да се реагира своевременно ако се развива някакъв тип усложнение. Но най-честите усложнения при инжекционните процедури стават ясни още от самото начало – например хематоми или кървене, които обикновено са свързани с общото състояние на пациентите. Или от друга страна инфекциите при неспазване на асептика и антисептика.
– Вие сте с богат международен опит. Бихте ли споделила какви са утвърдените практики при използването на определени медицински продукти в естетичната медицина?
– Всяка държава има своите разпоредби и стандарти, които определят кой може да извършва тези процедури кой не. В Европейския съюз са приблизително унифицирани – като основно задължение е да бъдат поставяни лицензирани продукти. Лицензът е нещо, което не прави цената по-висока, но гарантира безопасността на продукта, който се използва и контролът върху продукта, който се използва, а именно че точно това което поставяме е това, което е написано на въпросния флакон. Такива са тенденциите навсякъде по света.
Проблемът, който го имаме в България, го има и в цяла Европа. На последния конгрес на Европейската асоциация по пластична хирургия разисквахме именно този въпрос, че се създават такива асоциации – на естетична медицина, естетични хирурзи, естетични професионалисти и много от тези колеги или неколеги, на базата на един сертификат от някоя фирма, започват да извършват такива процедури. Колегите споделиха, че повсеместно в Западна Европа се поставят нелицензирани продукти от хора, които не са сертифицирани за целта.
– Какво трябва да се промени, за да се ограничат подобни нелоялни практики?
– Трябва да се промени контролът от държавата. Ясно е, че е порочен кръг, тъй като от Изпълнителната агенция по медицински надзор обикновено се проверяват медицински обекти, а тези неща се случват в немедицински обекти. Но е нужна достатъчно добра информираност и сигнали от хората, от обществото, като основният контрол трябва да бъде от пациентите. Те са тези, които трябва правилно да избират, да бъдат обучавани и да се погрижат сами за своето здраве, защото в тези случаи вината е споделена.
– Бихте ли споделила малко повече за отделението по Пластично-възстановителна и естетична хирургия на „Уни Хоспитал“? За какво най-често се обръщат към Вас пациентите?
– Отделението по пластично-възстановителна и естетична хирургия в „Уни Хоспитал“, което оглавявам от 8 години, е динамична и бързоразвиваща се структура. Работим по абсолютно всички видове направления в пластичната хирургия. Във фокуса ни е едномоментната реконструкция при рака на гърдата. Заедно с това покриваме и всички възможни естетични интервенции, както и изгаряния, реконструкции при травми. Разполагаме с модерна апаратура, включително последно поколение микроскоп, с който можем да работим с вградени багрила, микросъдова хирургия при лимфедема, който може бъде заради вродени състояния или следствие на онкологични заболявания. Успешната ни дейност като екип е в целия диапазон на специалността ни.
Standartnews.com