Господин Николов, в последните дни бе тиражирана информация за промишлена авария в „Асарел-Медет”АД и последвало замърсяване на река Банска Луда Яна. Каква е Вашата позиция?
За съжаление, за пореден път прибързано, без проверка и доказателства такава информация бе разпространена от някои екоактивисти и тиражирана в някои медии. Категорично заявяваме, че в „Асарел-Медет“АД не е имало промишлена авария. Хидротехническите съоръжения на дружеството работят надеждно и функционират съгласно технологичната схема на експлоатация. Не са регистрирани отклонения по показателите, измерени в лабораторията или предавани от автоматичните мониторингови станции.
На 8 май 2014 г., по подаден сигнал до Община Панагюрище и РИОСВ – гр. Пазарджик, експерти на екоинспекцията, съвместно с акредитираната регионална лаборатория от Пазарджик и представители на Община Панагюрище, извършиха незабавно проверка на място в с.Баня, по поречието на река Банска Луда Яна и всичките й притоци, включително на територията на „Асарел-Медет“АД, както и на всички съоръжения в дружеството за наличие на аварийни ситуации, нерегламентирани зауствания или индикации за потенциален екологичен проблем.
По време на инспекцията на територията на „Асарел-Медет“АД, съгласно констативен протокол на РИОСВ №04-24/08.05.2014 г., не са установени никакви отклонения. Проверка от страна на Ловно-рибарско дружество „Глиган“ е извършена на 9 май 2014 г. по поречието на р. Луда Яна от с. Баня до с. Попинци. Обходи бяха правени и през следващите дни. Не е установено наличие на мъртва риба.
Дружеството ни спазва екологичните норми и емисионните ограничения, като разполага с три пречиствателни станции – за отпадно-битови, руднични и дренажни води. Аз питам колко от предприятията в общината, в региона, а и в страната могат да се похвалят с подобно нещо?
По наша информация нито едно друго промишлено предприятие в общината, с изключение на „Оптикоелектрон“, както и животновъдните ферми и земеделски стопанства по течението и водосбора на река Луда Яна, нямат изградени пречиствателни станции.
„Асарел-Медет” често е във фокуса на общественото внимание със своите инвестиционни проекти, резултати или награди. До кога се предвижда експлоатацията на находище „Асарел”?
Наскоро концесията ни бе удължена с още 15 години. Така новият ни хоризонт за развитие е към 2040 година, но ние гледаме вече и към хоризонт до 2055-та. Ние доказахме, че можем да имаме модерен, екологичен и здравословно-безопасен рудодобив според най-добрите световни практики. Тоест, държавата по-дългосрочно ще получава приходи от данъци и концесионна такса, общината ще разчита на предвидими бюджетни постъпления. Сега над 70 % от местните данъци и такси и над 30 % от всички приходи в общинския бюджет идват от „Асарел-Медет” под формата на концесионни такси, местни данъци и такси. Освен това над 60 % от всички парични приходи на населението в общината идват от работещите в дружеството, без да се вземат предвид даренията и дивидентите.
Удължената концесия означава и дългосрочни приходи в общинската хазна, високи доходи, работни места, възможности за съпътстващ бизнес – с една дума стабилност и просперитет за региона. Панагюрският край има традиции в минното дело, а прогнозите на експертите са, че екологичен рудодобив в района ще има и след 100 години. Ние вече работим по няколко нови проекта, които ще осигурят екологичен рудодобив и в района на с. Попинци, с. Левски и с. Елшица. С това биха могли да се разкрият стотици нови работни места в този район, който не е в добро социално-икономическо положение. Условието, което ние поставяме обаче, е местните хора да ни се доверят.
В същото време има и хора, които са недоволни, каквото и да направи „Асарел”. На какво се дължи това?
Огромното мнозинство от хората в Панагюрище и общината добре осъзнават своя интерес и приноса на компанията ни за облика на нашия роден край. Но има и хора, които по различни причини не искат да видят развитието на техниката и технологиите при нас. Живеят със закостенелите представи за предприятието от миналото, без да отчитат дългия път на модернизация и екологизация, който изминахме, за да сме на едно наистина най- високо европейско и световно ниво. Може би има и такива недоброжелатели, които се водят от материални подбуди или погрешно са решили, че могат да се прехранват чрез „зелен рекет” или форми на натиск. Ако някой има такива очаквания, крайно време е да разбере, че е попаднал на грешен адрес.
Има и хора, които сигурно ни завиждат – дали заради високото заплащане, социалните придобивки на работниците или заради огромния брой желаещи да работят в „Асарел-Медет”. Дали без „Асарел” общината щеше да е по-просперираща, семействата да имат по-хубави доходи /висок стандарт/, повече или по-малко щяха да са възможностите за малкия бизнес или приходите в общинския бюджет? Щеше ли да има трезор, в който да гостува оригиналът на Панагюрското съкровище, да се провежда световно първенство по фойерверки, международен конкурс „Елена Николай” и да има наплив от туристи, да се строи спортна зала, да стартира проект за модерен медицински комплекс…
Ние разбираме нашата отговорност – и за трудовата заетост, и за икономическото развитие на общината. Затова продължаваме с иновациите в предприятието, с инвестициите в безопасност на труда и с грижата за опазване на околната среда. Най-просто казано, проектите ни целят максимално удължаване на работата на предприятието. А това е от стратегическо значение за устойчивото бъдещо развитие на общината, областта и страната.
Ако погледнете картата на България, ще видите, че днес най-зле са регионите, в които по една или друга причина са спрели работа големите добивни предприятия. За щастие, в Панагюрище перспективите са стабилни и несъмнено заслуга за това има и местния мениджмънт на нашата компания. В цял свят минното производство дава много допълнителни възможности за развитието и на другия бизнес, а едно работно място в този отрасъл средно води до разкриването на още четири други в съпътстващите дейности.
Новите Ви проекти обаче срещат трудности. Какво предприемате, след като Регионалната инспекция по околната среда в Пазарджик върна за допълнителни проучвания Доклада за разработката на участък “Лиса могила” като част от основното находище „Асарел”?
Няма изисквания за допълнения по самия Доклад за оценка на въздействието върху околната среда, в който се разглеждат екологичните аспекти на проекта. За нови проучвания беше върната само оценката за съвместимост с предмета и целите на защитената зона по „Натура”, която е приложение към Доклада по ОВОС. От нас бе поискано да се направи четирисезонен мониторинг на птиците в района. И ние незабавно го стартирахме. Експерти орнитолози вече провеждат теренни проучвания, които ще продължат до края на годината, като очакваме, че оценката ще бъде положителна.
Появиха се твърдения, че този проект застрашава историческата местност Оборище. Вярно ли е това?
По отношение на местността Оборище заключението е ясно и компетентният орган не е поискал никакви допълнителни проучвания. Изводът на експертите, изготвили Доклада за оценка на въздействието върху околната среда, е, че не се очаква отрицателно въздействие върху тази територия и добивните дейности са извън нейните граници.
По време на общественото обсъждане всичко това бе разяснено, а и декларирано по недвусмислен и категоричен начин от страна на ръководството на дружеството. Оборище не е само национална светиня! За хората, които работят в нашата компания, както и за нашите съграждани, това място е свързано с родовата памет и със самочувствието на панагюрци и българи.
Абсурд е да се говори за „посягане” на местността Оборище! Напротив, ние се гордеем със здравата си ценностна система и с това, че последователно сме подкрепяли всички родолюбиви инициативи като местни хора. Неслучайно компанията ни е един от най-големите двигатели за съхраняването на културно-историческото наследство и развитието на туризма в общината.
Твърди се, че съдържанието на мед във въпросния участък „Лиса могила” е изключително ниско, вярно ли е това?
Нашите данни показват, че ще бъде технически възможно, а и по-екологосъобразно и рентабилно, да се извърши експлоатация на участък “Лиса могила” като част от цялостната дейност на мината. В този проект се отразява синергията от вече изградената уникална екологична инфраструктура и натрупания експертен капацитет. Тази оценка е направена въз основа и на геоложките проучвания, и на параметрите на нашата производствена ефективност.
Впрочем, добивът и преработка на руди с все по-ниско съдържание е най-добрата световна практика и едно от най-сериозните предизвикателства пред световната минна индустрия. Стремежът е към максималното удължаване на живота на мините и ефективно изземване на запасите в периферията и дълбочината на съществуващите находища. Това е не само икономически обоснованият, това е екологичният подход, т.е. дружеството ни трябва да получава адмирации, а не измислени критики, че се стреми към това.
Да, но не Ви се спестяват критиките от екологични организации, някои от които напоследък обжалват в съда всяко по-голямо индустриално инвестиционно намерение, включително и на „Асарел-Медет”.
При всички случаи се стремим, съгласно нашата ценностна система, възможно най-стриктно да спазваме законовите изисквания. Нашите инвестиционни проекти касаят именно развитието на същестуващото производство. Вече имаме възможност да добиваме руди с по-ниски съдържания и да оползотворяваме запасите в дълбочината и периферията на находището. Иначе алтернативата е тези запаси да бъдат безвъзвратно загубени за обществото.
Според мен е несъмнено, че от използването на минералните суровини в дълбочината и в периферията на вече разработеното находище има интерес и общината, и държавата, и обществото. Създадената в нашата фирма инфраструктура гарантира екологичен и здравословно-безопасен добив. Битката срещу бизнеса, която водят някои от „вносните” за региона псевдозелени, може да се възприеме като битка срещу устойчивото икономическо развитие, по-добрите доходи на хората и възможностите за развитие на цял един регион.
Колкото до екологичните организации, ние уважаваме и ценим конструктивния диалог, основан на конкретни факти, защото той може да допринесе за намирането на още по-добри решения. Много от т.нар. „екологични организации” или „експерти” обаче са далеч от европейското ниво, ръководят се от свои лични мотиви, имат застинала назад във времето представа за предприятието и минната индустрия или откровено гонят собствени политически цели и популярност, а има и такива, които се опитват да провеждат открит рекет.
Например, откровена спекулация е, че добитите от нас суровини се изнасят в чужбина. Истината е, че на вътрешния пазар се реализират 90 % от медния концентрат на „Асарел-Медет”, както и 100 % от новия ни продукт – медните катоди с 99,99 % съдържание на мед, което е едно иновативно производство с висока добавена стойност.
Още нещо – видно от медицинската статистика е пълна лъжа и че в общината имало бум на онкологични заболявания. Напротив, заболеваемостта в Панагюрище е по-малка от общини, в които добивна промишленост изобщо няма.
Преди две години от една екологична организация поискаха международна експертиза за състоянието на хидротехническите ни съоръжения – направихме я и излезе заключението, че съоръженията ни са надеждни и отговарят на всички изисквания. Резултатите бяха представени публично. Поискаха и изследване на реките в района, но от чуждестранна лаборатория и затова изпращаха пробите на изследване в Германия. В крайна сметка се установи това, което твърдяхме и ние, и контролните органи – предприятието ни спазва екологичните емисионни норми.
Защо обаче същият стриктен контрол и същите изисквания не се прилагат и към останалите битови и промишлени субекти, чиято дейност има отношение към качеството на реките в нашия район или в другите общини. Ние сме обект на повсеместни и системни проверки от контролните органи и през последните години нямаме нито една екологична санкция по никакъв повод и нулев трудов травматизъм, да чукнем на дърво.
Въпреки това, напоследък някои се опитват да насаждат теза за „ежедневно замърсяване и изтичане на кисели разтвори от Окисно насипище, като крият истината, че там са изградени надеждни, по световния опит, противофилтрационни завеси, за да не се допуска никакво дрениране. До този момент никой не е предоставил нито една цифра, нито едно изследване, нито един факт или документ в подкрепа на подобни твърдения, но някои медии услужливо тиражират „сензация”. Нещо повече – в света това е единственото действащо насипище от този тип, което още сега, в процеса на експлоатация, се рекултивира поетапно. Само за техническата и биологична рекултивация на отработените стъпала на насипището сме инвестирали вече над 5 млн. лева.
Друг пример – след стихийното природно бедствие и наводнението при нас през 2010 г., инвестирахме в допълнителни защитни мерки и преоразмеряване на хидротехническите съоръжения. И към онзи момент те отговаряха на стандартите, но сега капацитетът им значително надхвърля нормативните изисквания и гарантира сигурност и при екстремални стихийни бедствия. Всички сме свидетели какво се случи с коритото на река Луда Яна в Панагюрище или с пораженията от придошлите води на други места в страната при наводненията през последните седмици. Нашите съоръжения обаче работеха надеждно и безотказно въпреки поройните дъждове.
За нас добрата новина е, че за всичко това осигурихме неопровержими доказателства. По поречието на реките монтирахме свръхмодерни автоматични станции за мониторинг на състоянието на водите, които са достъпни чрез интернет страницата ни.
Като компания сме отворени за разумни и рационални предложения, но не бихме се поддали на безпринципен натиск, независимо каква му е окраската – екологична, политическа или медийна. Наясно сме с фактите. Изпълнените екологични проекти от 1999 г. досега са за над 70 милиона лева. Колко предприятия, колко институции, колко общини могат да кажат това? Не забравяйте, че 97 % хората, които работят в „Асарел-Медет” живеят тук със своите семейства и са лично и най-пряко заинтересовани да опазват природата, сред която живеят и работят.
В целия свят подземните богатства, където ги има, са дар Божи за местните хора и те правят всичко възможно, за да получат максимална добавена стойност от тях. Така че опитите да се спира развитието на жизнено важната за човечеството минерално-суровинна индустрия са обречени на неуспех – и в страната, и в чужбина. Пътят е в обединяването на усилията на всички за екологосъобразно развитие на тази индустрия. А тя може да се развива в хармония с всички останали човешки дейности, както е доказано с добрите практики на фирми от целия свят, в това число и от „Асарел-Медет“.
Въпросите зададе Веселина Велчева
Ако пък мислите че съм стар ме вземете.
0
0
И на мен ми се ще но може би съм стар вече.
0
0
Какво е лошо на Асарел че хората работят и си вземат редовно парите. Не можем да работим всички там.
0
0
Ако в България имаше повече такива предприятия щяхме да сме в пъти по добре.Крайно време е някой злобен клеветник да си гребне от попарата и да бъде осъден.
0
0