На тържествена церемония, състояла се на 23 май в салона на Театър Дом-паметник в Панагюрище, бяха връчени общинските награди „Учител на годината“, „Творец на годината“, „За принос към бъдещето на Панагюрище“ за 2025 година.
Непосредствено преди празничния концерт във фоайето на театъра беше открита малка експозиция от картини, създадени по време на пленера в село Баня.
Събитието бе уважено от председателя на Общинския съвет Иван Лалов и общински съветници, ставрофорен свещеноиконом Атанас Манолов и свещеници от панагюрската духовна околия, представители на общинската администрация, директори на училища, читалищни дейци и граждани. Станали на крака, присъстващите в залата на театъра изслушаха химна на Република България, след което водещият Стефан Рапонджиев откри тържественото събитие с думи, посветени на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Прозвуча и вдъхновяващият химн на св. св. Кирил и Методий „Върви, народе възродени!“
Водещият предостави думата за приветствие на кмета на Панагюрище Желязко Гагов. В своето емоционално слово г-н Гагов събра и гордост от великото дело на Солунските братя, и болка от това, че все по-често общуваме не с думи, а с емотикони и екрани, и се обърна към учителите, родителите и децата с ясни послания за обич и уважение към българския език, към всичко родно, към знание, добро образование и единение, защото това е гаранция за добро бъдеще:
„Учителят, този, който познава децата ни не по имена, а като отделни светове, защото вярва, че всяко едно от тях е нова надежда за България. Нека учителите, духовните и културни дейци да продължават своето дело, а ние да ги чуваме и да ги пазим. Защото трябва да осъзнаем, че те са едно от най-ценните съкровища, които имаме, те са нашият шанс срещу обезличаването на нашата нация. И днес знанието е домът, който ни трябва, а културата – вярата за бъдеще. Така че днес да прегърнем словото, да прегърнем учителите си, ама силно, с обич и благодарност. Защото е празник. Честит 24 май – денят, в който България проговори!“
Г-н Гагов лично връчи наградите на отличените със званието „Учител на годината“ за 2025: в начален етап на основна образователна степен е Донка Стойкова, учител в ОУ „20 април“; в категория прогимназиален етап на основна образователна степен званието получи Петър Немски, учител в ОУ „20 април“; в категория средно образование наградата бе присъдена на Мария Куртакова, учител в Професионална гимназия „А. Буров“. Всеки от тримата наградени застана пред микрофона, за да изрази своите благодарности за номинацията към своите колеги, бивши учители, родители и учениците, с които заедно реализират своята мисия.
За постигнати високи резултати в областта на изкуството наградата „Творец на годината“ за 2025 се присъди на Нистор Хаинов, учител в СУ „Н. Бончев“. Крайно развълнуван и с присъщата си скромност, той благодари на читалище „Виделина“ и читалищата от общината за номинацията, спомена с благодарност художниците на Панагюрище Кръстьо Руйнеков, Цветан Панчовски, Богоя Сапунджиев, с които е имал шанса да се познава, а също и по-старите – Ганчо Арсов, Олга Брадистилова, Мана Парпулова, с чието творчество се чувства несъизмерим. И пак с присъщата си критичност към духовното обедняване и все по-поглъщащата ни чалга, заяви:
„Днес не е време за изкуство.“
Нистор Хаинов посвети наградата на младежите от театрална трупа „Пътуващи артисти“, отдали се на магията на театъра, и се обърна към тях с думите:
„Никой, никой не може да ни попречи да се опитваме да следваме големите в изкуството. Другото, другото би означавало да се примирим със сивотата на елементарното ежедневие.“
С решение на Общинския съвет бе връчена и наградата „За принос към бъдещето на Панагюрище“. С грамота и брошка „Златен ритон“ бяха удостоени учители, които са се пенсионирали през последната една година – от 1 май 2024 до 1 май 2025 година – за своя принос към образователното дело. Един след друг на сцената се качиха учители, посветили 40, а дори и повече години на учителската професия – Иван Чардаков, Цветанка Ганевска, Недялка Войчилова, Дочка Чолакова, Цеца Радивчева-Калпакова, Мария Игнатова, Иван Иванов, Николай Карагьозов, Маргарита Алангерова, Стоянка Ракова, Недялка Наплатанова, Иван Ангелков, Веселин Смилев. Специалната награда – икона на „Св. Атанасий“ – получи Атанас Д. Атанасов, дългогодишен директор на Историческия музей.
Беше съобщено, че в навечерието и по повод на 24 май, за принос в развитието на духовния и културен живот, НЧ „Виделина–1865“ получава наградата „Златен век“ – печат на цар Симеон Велики – сребърен. Кметът г-н Гагов слезе от сцената в залата, за да поднесе по една роза на г-жа Спаска Тасева – председател, и на г-жа Ирина Пелтекова – секретар на читалището, и лично ги поздрави за високото отличие. Този красив жест беше придружен от бурните аплодисменти на присъстващите.
След официалната церемония по връчване на наградите, театралната трупа към СУ „Нешо Бончев“ представи спектакъла „За буквите/О писменехъ/Za bukvite“ по сценарий и режисура на учителя Нистор Хаинов. Със свои изпълнения се включиха и талантливите възпитаници на Нона Немигенчева от Центъра за подкрепа за личностно развитие – Панагюрище.
През цялото време във фоайето на театъра стоеше дарителска кутия за подкрепа на Петко Юруков, който се нуждае от средства за бъбречна трансплантация в чужбина. Петър Немски, един от наградените, в своето изказване обяви, че ще дари сумата от наградата и покани всички присъстващи да дойдат отново в залата на театъра на 28 май 2025 г. на благотворителния концерт и да изразят своята съпричастност:
„…което ще покажем, че сме общество.“
Текст и снимки: Мария Бегова
