Начало Местна власт       Община Панагюрище успешно реализира проект „С енергия от слънцето...

      Община Панагюрище успешно реализира проект „С енергия от слънцето – в услуга на хората“

СПОДЕЛИ
Реклама

Община Панагюрище успешно приключи изпълнението на дейностите по проект „С енергия от слънцето – в услуга на хората“, финансиран по процедура BG-RRP-13.009 „Инсталиране на фотоволтаични системи (ФЕЦ) в съществуващи социални услуги, делегирана от държавата дейност, и закупуване на електрически превозни средства, включително свързани зарядни станции за предоставяне на социални услуги“ по Механизма за възстановяване и устойчивост.

Проектът е одобрен за финансиране с Решение № РД-26-799/30.10.2025 г. на Министерството на труда и социалната политика и се изпълнява по Административен договор № BG-RRP-13.009-0228-С01, сключен между Община Панагюрище и Министерството на труда и социалната политика.

Реклама

В рамките на проекта беше доставен нов електрически автомобил Peugeot E-Expert, за който вече писахме. Той ще обслужва дейността на двете социални услуги – Дневните центрове за пълнолетни лица с увреждания „Св. Мина“ и „Св. св. Козма и Дамян“. 

Успешно са изградени и въведени в експлоатация фотоволтаични системи в сградите на двата дневни центъра, които ще осигуряват част от необходимата електроенергия за тяхната дейност и ще допринесат за намаляване на разходите за електроенергия.

Общият размер на предоставената безвъзмездна финансова помощ възлиза на 308 672,56 лв. (157 821,78 евро).

Реализирането на проекта е важна стъпка към повишаване на енергийната ефективност на общинската инфраструктура, намаляване на въглеродните емисии и подобряване на условията за предоставяне на качествени социални услуги. Чрез инвестициите в възобновяема енергия и екологичен транспорт Община Панагюрище продължава последователно да прилага политики за устойчиво развитие и грижа за хората.