Приемат се номинации за паметни плочи на бележити деятели на културата от Панагюрище, очаква се излизането от печат на „Речник на панагюрския говор“
Книгите „Речник на панагюрския говор”, „Параклисите – духовният венец на Панагюрище” и албумът „Панагюрище – културно-историческо наследство” се очаква да излязат от печат до края на 2014 г. и в началото на 2015 г. Те се издават с финансовата подкрепа на фондация „Цоцорков род”, като инициатор за това е председателят на Управителния съвет проф. д-р Лъчезар Цоцорков.
Друг родолюбив проект на фондацията е създаването на мемориал – паметни плочи на заслужили деятели на културата – личности, допринесли за духовното израстване на Панагюрище. Идеята получи подкрепата на историци, предприемачи, читалищни и музейни дейци, представители на местната изпълнителна и законодателна власти, радетели на културата, обществени организации и медии, които се обединиха в Инициативен комитет. До Деня на народните будители – 1 ноември, продължават да се приемат предложенията за номинации. Всеки може да изпрати номинацията си за заслужил деятел на културата на Панагюрище на електронна поща: pan.pamet@gmail.com, като приложи кратка биографична бележка и посочи постиженията на номинирания. След тяхното разглеждане, съгласуване и утвърждаване от Общинския съвет имената и делата им ще бъдат увековечени по този достоен начин.
В напреднал етап е и проектът, по който се изработват реплики на празнични панагюрски носии – мъжка и женска. Целта е да бъде съхранен автентичният облик на народната носия от нашия край. Тези артикули ще могат да се закупуват или наемат от всички желаещи.
Родолюбивите инициативи и подкрепата за съхраняване и популяризиране на културно-историческото наследство са сред водещите направления в дейността на фондацията ни.
Подкрепа за талантливи деца и младежи
Приоритет е още насърчаване развитието и обучението на деца и младежи с изявени дарби от Цоцорковия род и община Панагюрище. Идеята е те да получат финансова подкрепа за своето образование в страната или чужбина за постигнати високи резултати в конкурси, олимпиади и състезания, както и за осъществяване на творчески или бизнес проекти. Условията, правилата и критериите, на които трябва да отговарят кандидатите, са публикувани на интернет страницата на фондацията www.tsotsorkov.org.
Нови амбициозни проекти
Не по-малко амбициозни са задачите, които ръководството на фондацията си поставя занапред. За следващите години се предвижда обявяването на кампании за подпомагане на нови родолюбиви проекти в общината. Сред най-значимите от тях са възстановяването на параклиса-костница в местността Спасов ден, където са били положени костите на герои от Април`1876 г., и създаването на атракционен туристически обект на мястото, където е намерено Панагюрското златно съкровище.
Обмисля се и кампания за изграждане на 70 чешми в населените места на общините Панагюрище и Стрелча, както и по туристическите маршрути в целия район. Фондацията има намерение да подпомогне написването и отпечатването на „История на Панагюрище от древността до 1878 г.“ и „История на Панагюрище от 1944 до 1989 г.“, които да бъдат допълнение към издадената през 2009 г. „История на Панагюрище от 1878 до 1944 г.“ с автор Г. Гемиджиев.
Началото
Фондация „Цоцорков род“ бе създадена през април 2011 г., в навечерието на Третата родова среща на Цоцорковия род и 135-ата годишнина от избухването на Априлското въстание. Нейни основатели станаха тримата братя Цоцоркови – проф. д-р Лъчезар Цоцорков, Светомир Димитров и Димитър Цоцорков, братята Атанас Атанасов и д-р Борислав Атанасов, Анета Б. Атанасова, Стойко и Стоян Цоцоркови, Тодор и Виктор Влайкови, Антоанета Танева, Петър Паланкалиев и Екатерина Кривирадева.
Дейността на фондацията започна веднага с издаването на книгите „Цоцорковият род от Панагюрище”, съставена от проф. д-р Лъчезар Цоцорков, Боян Ангелов, Атанас Атанасов и Ирина Ботева, и „Една сладка година в моя дом” с автор Дочка Атанасова-Цоцоркова.
Още в началото бяха дефинирани и основните цели, които да обединяват усилията на членовете и последователите на благородните начинания. На първо място сред тях е активното участие в осъществяването на местни проекти за създаването на благоприятна жизнена среда. Друга цел е насърчаване подпомагането и сътрудничеството между членовете на рода, както и на взаимодействието им с активни стопански и нестопански организации, общински и държавни органи за устойчивото развитие на община Панагюрище. Фондацията се стреми към сътрудничество с български и чуждестранни държавни и неправителствени организации за обмяна на опит и осъществяване на проекти в областта на образованието, културата, науката, здравеопазването и спорта. Важни направления са насърчаването на дарителството и развитието на дарителските традиции, подпомагане обучението на талантливи деца от Цоцорковия род и община Панагюрище.
В дейността си фондация „Цоцорков род” ще продължи да разчита на съдействие не само от членовете на рода, но и от страна на всички хора, за които съхраняването на традициите и развитието на Панагюрския край са лична кауза и обществен дълг.
Ирина Ботева,
изпълнителен директор
на фондация „Цоцорков род”