Начало Общество Колко от вас знаят за потъването на българския “ТИТАНИК”?

Колко от вас знаят за потъването на българския “ТИТАНИК”?

СПОДЕЛИ

Колко от вас знаят за потъването на българския “ТИТАНИК”?

През 1942 година на днешния ден, съветска подводница потапя българския кораб “Струма”. Загиват 767 души евреи, голяма част от тях от България. Корабът е построен от британската корабостроителница „Палмърс“ през 1867 г. Луксозната яхта е кръстена „Ксанта“ и е тримачтова шхуна с метален корпус, задвижвана от парен двигател. През 1916 г. яхтата е закупена от гръцка компания, която я ползва като крайбрежен търговски кораб. През 1930-те години едната мачта е премахната, а парният двигател е сменен с дизелов, вероятно втора употреба. През 1932 г. е закупена от българина Димитър Кенков, който я преименува на „Македония“ и я ползва за превоз на добитък по река Дунав. През 1941 г. Кенков я продава на компания контролирана от гръцкия шипинг агент Жан Панделис, който я преименува „Струма“ и я регистрира под панамски флаг. През 1941 г. еврейски организации наемат „Струма“ от Жан Панделис, да превози еврейски бежанци от Румъния до Палестина. На 12 декември 1941 г. корабът напуска пристанище Констанца с 10 души екипаж с Капитан Григорий Горбатенко и 781 пътници.Голяма част от екипажа начело с капитана и помощник капитана са българи. На пътниците е позволено да вземат до 20 килограма багаж, като много от ценностите им са конфискувани от румънските митничари. На няколко пъти дизеловият двигател спира да работи и се налага „Струма“ да бъде теглена на буксир.

Корабът достига до Истанбул, където остава в пристанището, докато се решава съдбата на пътниците. Британските дипломати настояват пред турските власти да не позволят на кораба да продължи по пътя си, тъй като следват политика на минимизиране на еврейската емиграция към Палестина. Турция, от своя страна, не позволява на пътниците да слязат от кораба на нейна територия. На 23 февруари 1942 г., след безуспешни преговори, корабът е закачен на буксир и изведен обратно през Босфора в Черно море, на около 10 мили от брега. Дизеловият двигател така и не е бил поправен, докато корабът е бил в Истанбул.

След няколко часа, на сутринта на 24 февруари, безпомощният кораб е торпилиран и потопен от съветската подводница „Щ-213“, убивайки 768 мъже, жени и деца, като оцелява само един 19 годишен младеж.

В съветските архиви пише следното: „ Подводницата „Щука 213“… вижда на сутринта на 24.02.1942 г. вражески съд „Струма“… Корабът беше успешно торпилиран от разстояние 1118 метра и потопен… Младши офицерите… Командирът на поделението и сержантите… и морякът на Червения флот, който е изстрелял торпедото…, са показали храброст. Есента на 1942 г. връзката с руската подводница е прекъсната, като най-вероятно е потопена в Черно море от германски преследвач “ Ксантен“.

Мемориал на „Струма“ е открит в Ашдод, Израел, през 1991 г. Според изследвания на проф. Ровер само през периода 1934 – 1939 г. 20 % от общо 21700 евреи-бежанци са тръгнали от български пристанища.

Днес професорът – представител на държавата, организирала някога Холокоста, не без основание се гордее със своите исторически трудове.

Ние – българите, като представители на държавата, която не позволи на Холокоста да прекрачи нейните граници, все още не знаем много за своя принос в спасяването на други хиляди евреи. Защото българските моряци участват в еврейските рейсове и след гибелта на “Струма”.