Начало Общество Днешните акушерки вдъхновени от Райна Княгиня

Днешните акушерки вдъхновени от Райна Княгиня

СПОДЕЛИ

2020 година – Световна година на медицинската сестра и акушерката

Да посрещаш новия живот е привилегия. И тя се дава на жените с чисти сърца и огромна любов към живота. Затова ежегодно млади момичета избират да участ акушерството в Хасково. Това не е само професионален избор. Това е житейски избор, който е белязан от една неповторима история. Таза на Райна Княгиня.

За българите Райна Попгеоргиева е смелата жена, извезала емблематичното знаме с надпис „Свобода или смърт“. Но всъщност мисията на нейния живот е милосърдието и акушерството.

Днес нейната история вдъхновява тези, които избират да посрещат новия живот с топлота и професионална грижа. Съвременните акушерки, които се обучават във филиала на Тракиийския университет в Хасково следват неписаните стандарти на човечността, завещани от Райна Княгиня.

Тя е родена на 18 януари 1856г. в Панагюрище. По време на избухването на Априлското въстание е учителка. В деня на избухване на Априлското въстание тя препасва пистолет, качва се на кон и развява знамето на Свободата по улиците на Панагюрище.

След потушаване на въстанието, Райна не е пощадена от османската власт. Тя е заловена и откарана в Пловдивския затвор. Спасена е с помощта на европейски дипломати и е изпратена да учи в Русия за акушерка. Така Райна Княгиня става първата в историята на България дипломирана акушерка.

Райна се връща в България и се омъжва за Васил Дипчев – кмет на Панагюрище. Ражда петима синове и осиновява едно момиче. Мъжът й е убит и тя оставасама с шесте си деца.За да издържа децата си, Райна Княгиня работи дълги години като акушерка в най-бедните софийски квартали. За нейната работа пише Райна Констенцева:

„И като човек, и като акушерка, тя беше изключителна. Не познавам друга като нея. След раждането идваше всеки ден да къпе бебето и да наблюдава родилката. Беше всеизвестно, че нито една нейна родилка не заболя от шестващата тогава родилна треска. Тя даваше ценни съвети на младите майки, акушираните деца обичаше като собствени и се грижеше за тях като същинска майка“.

Райна Княгиня постига висок акушерски стандарт.

На тази стабилна основа стъпват днес високите професионални изисквания към акушерите в България. Една част от тях се обучават в Медицинския филиал на Тракийския университет в Хасково.

Източник: haskovo.live