Проф. д-р Лъчезар Цоцорков,
председател на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“ АД и на Българска минно-геоложка камара /БМГК/.
По инициатива на „Асарел-Медет“ АД в община Панагюрище стартира пилотен модел на дуална система за професионално обучение.
Така на практика на местно ниво се прилага браншовият модел на БМГК за подготовка на кадри. Радващото е, че тази наша идея, споделена още през 2013 г., намери подкрепа и обедини бизнеса в региона, педагози, местна власт, образователни и граждански институции, медии.
Паралелно с предложенията ни за промени в нормативната уредба вървяха и нашите проучвания за приложението на този модел в напредналите държави като Германия, Австрия, Белгия, ползвахме капацитета на водещи експерти, бяхме в непрекъснат контакт с МОН във връзка с изработването и приемането на новите Закон за предучилищното и училищното образование и Закон за професионалното обучение и други нормативни документи.
Пилотно обучението в общината започна през учебната 2015/2016 г. в партньорството между „Асарел-Медет“ АД и Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм в Панагюрище. 43 ученици, завършили седми клас, кандидатстваха за специалността „Минна електромеханика“. Пред осмокласниците вариантите бяха три – „Добивни и строителни минни технологии“, „Обогатителни, преработващи и рециклационни технологии“ и „Автотранспортна техника“.
Дуалната система дава възможност част от обучението да бъде провеждано в предприятието, в реална производствена среда, като дава шансове за стипендии и наемане на работа в компанията. Освен това завършването на една от тези специалности е много добра основа за продължаване на образованието във ВУЗ, както и възможност за студентска стипендия от „Асарел-Медет“ АД при избор на специалност, необходима за предприятието. Ние от своя страна помагаме, като оборудваме кабинети, търсим и предлагаме подготвени кадри по специалните учебни дисциплини.
През новата учебна година по заявка на нашата компания още 21 ученици започнаха да изучават две минни специалности.
Смятаме, че това е голяма крачка в правилната посока, която ще донесе по-високо качество на образованието, ще разреши част от проблемите на бизнеса с намирането на подготвени и квалифицирани кадри и ще даде шанс на младите да намерят професионална и личностна реализация в регионите, в които са се родили и израсли.
в-к „Стандарт“