Двойно са се увеличили случаите на рак на гърдата при жени, на възраст между 30 и 35 години у нас, информира Darik.
Оказва се, че 60% от операциите, извършени през първата половина на 2018 година в столичната Първа АГ болница „Св. София”, са заради рак на гърдата. Това заяви директорът на лечебното заведение д-р Гергана Коларова при откриването на шестата кампания за ранна диагностика на карцином на млечната жлеза, която се осъществява със съдействието на Столична община.
В инициативата се включват и Първа и Пета многопрофилни болници, Специализираната онкологична болница, Александровската, „Св. Анна,” както и Военномедицинската академия.
„При 370 проведени операции през 2017 г. 219 от тях са били по повод открит по време на преглед карцином на млечната жлеза. Това е сухата статистика, а зад нея се крият хора. Искаме да привлечем вниманието на хората и да ги подсетим, че заболяването е предизвикателство както за лекарите, но още по-голямо за тези, които боледуват. То ще е само предизвикателство, когато нещата се вземат в ръце и се диагностицират рано. Изходът е завинаги оздравяване и жените забравят, че са боледували“, каза д-р Коларова.
Безплатни мамологични прегледи ще правят в 10 болници в три града у нас през октомври
Десет болници в София, Пловдив, Варна и Стара Загора ще правят безплатни мамологични прегледи през октомври в рамките на кампания за борба с рака на гърдата.
Освен изброените в столицата болници по-горе, в кампанията ще участват и пловдивската болница „Св.Георги“, и варненската „Св.Марина“.
Всяка година се отделят близо 350 хиляди лева, като до момента са били прегледани над 16 хиляди жени, информира БТА.
В момента се изпълнява и скриннигова програма за рак на простата сред мъжете, като до края на годината се очаква да бъдат прегледани близо 4 хиляди пациенти.
Тази година се изпълняват и скринингови програми за белодробни заболявания и за заболявания на щитовидната жлеза.
На 24 октомври пред НДК ще бъдат пуснати близо 1200 балона в памет на починалите от рак на гърдата.
Много са причините, които могат да отключат заболяването рак на гърдата, включително генетичният.
Технологията е способна да открива болестта в много ранен стадий и дава добри шансове за лечение, поради което се препоръчват и редовни профилактични прегледи, а на жените – да преглеждат гърдите си и сами редовно.