Начало Местна власт Кметът Никола Белишки взе участие в работна среща на НСОРБ с министър...

Кметът Никола Белишки взе участие в работна среща на НСОРБ с министър Гроздан Караджов

СПОДЕЛИ
Kметът на община Панагюрище и член на УС на Национално сдружение на общините в Република България взе участие в работна среща на 8 февруари 2022 г. със заместник министър-председателя и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов
Основните теми на дискусията бяха фокусирани върху няколко приоритетни за общините въпроса от компетенциите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството: изпълнението на инвестиционни проекти в условията на ръст на цените в строителството, състояние на общинската пътна мрежа като част от националната транспортна система и възможностите за техния ремонт и поддръжка, напредъка по програмите с европейско финансиране за новия програмен период и Плана за възстановяване и устойчивост, както и проблемите с подготовката на Общите устройствени планове на общините.
По време на над 2 часовия разговор с министъра кметовете поставиха за пореден път и проблема със сигналите за нередности и свързаните с тях финансови корекции, налагани на общините, по проекти, финансирани чрез ОП „Региони в растеж“ (ОПРР).
Кметът Никола Белишки запозна министъра на регионалното развитие и благоустройството с проучване на НСОРБ, съгласно което 49% от наложените по европрограмите финансови корекции са по ОПРР. Идентифицирани са фрапиращи и куриозни примери на наложени финансови корекции, както и на такива, илюстриращи различно третиране на еднотипни нарушения. Проблем, според общините е, че корекциите се налагат при депозиране на искания за междинни плащания и то при условие, че са липсвали сигнали за нередности или обжалвания на проведени обществени поръчки. Корекциите веднага се удържат на общините, без да се изчакат съдебните решения, което възпрепятства изпълнението на проектите и действа демотивиращо на бенефициентите. За да бъде решен проблемът, НСОРБ предлага корекциите да се удържат само от окончателните плащания по проектите. Сдружението настоява и за включването на механизма за еднократното им поемане в Закона за държавния бюджет за 2022 г., по начин, позволяващ реалното му прилагане спрямо инвестициите от програмен период 2014-2020. Беше обърнато внимание и на факта, че в доста случаи общините не обжалват наложени им финансови корекции, защото размерът им е в пъти по-малък от разходите за юридически услуги по договори сключени от ОПРР. Забелязва се и тенденция при спечелени от общини съдебни дела, които присъждат отмяна или намаляване на дадена корекция, много бързо след това да бъде налагана последваща корекция от Управляващия орган. Санкции се налагат и за констатации, които преди 2 или 3 години не са били третирани като нарушения. Нисък брой корекции има по ПРСР, където се прилага предварителен контрол на обществените поръчки, което също е дискусионна възможност.
От Управляващият орган на ОПРР информираха, че са запознати с тези проблеми, но обясниха действията си с придържане към правила и процедури. Липсва административен капацитет за предварителна проверка на всяка обществена поръчка, признават от УО, поради това нередностите се констатират при последващия мониторинг, свързан с депозирането на искания за плащания. Сключените външни договори за юридически услуги са наследени, твърдят от МРРБ. Подкрепа за еднократното поемане на корекциите трябва да се търси от финансовото министерство, смятат от строителното ведомство.
Вицепремиерът Гроздан Караджов сподели, че е запознат с множество сигнали за въпросните договори за външни услуги и обмисля ревизирането им, включително същественото редуциране на сумите, изплащани по тях. Въпреки, че новата ПРР е с доста намален бюджет за техническа помощ, ако предварителния контрол може да намали броят на сигналите за нередности и финансовите корекции, то МРРБ е готово да обсъди подобно предложение.