Не е необходим допълнителен прием на витамини, независимо от сезона, твърдят изследователи от Училището по обществено здраве към Харвардския университет в САЩ. Според тях изкуственото добавяне на витамини към диетата на здрав човек и приемането на различните хранителни добавки, съдържащи витамини с терапевтична цел, може да окаже по-скоро отрицателно влияние върху състоянието на тялото, пише Medicforum.
Американските учени са осъществили мащабен проект, по време на който са анализирали ефективността от прием на синтезирани от фармацевти добавки. Тяхното заключение е, че 40% от хората, които приемат допълнително витамини, не са се повлияли от такава „терапия“.
Смисъл от допълнителен прием на витамини би имало единствено при витамин В12, твърдят специалистите. Признат като един от най-важните витамини от групата В, той засяга синтеза на ДНК, производство на хемоглобин и бели кръвни клетки, поддържа хормоналния баланс и здравето на нервна система, дихателната и сърдечно-съдовата система. Но дори и в този случай приемането му трябва да бъде само след консултация с лекар, който да определи необходимостта, дозата и продължителността на приемa, подчертават изследователите.
Допълнителният прием на витамини може да повлияе на резултатите от дадена диета, да наруши цялостното състояние на организма на възрастните хора. В допълнение, такива добавки не са безопасни по време на бременност – излишъкът от витамин може да повлияе неблагоприятно върху развитието на плода.
Учените препоръчват да се ядат повече натурални и пресни храни, които са естествен източник на оптималните дози ценни вещества за здравето на човек. „Човешкото тяло много по-бързо и пълноценно усвоява „живите“ витамини, за разлика от техните синтетични аналози“, заключават експертите.