18 август по света се отбелязва като Международен ден на морските фарове. Отбелязва се за първи път в Шотландия през 1994 г. 19 години по-късно над 450 фарове в 50 страни по света подкрепят инициативата, която дава възможност на хората да научат повече за ролята им в осигуряване на безопасността на морския транспорт през вековете.
Съоръженията с форма на кула обозначават морските пътища с помощта на силна светлина. Фаровете се използват за сигнализация за опасни области от сушата, скали на неочаквани места, както и за безопасно навлизане на кораби в пристанищата.
С напредъка на навигационната техника фаровете остават на заден план, като в момента работещите фарове по света са не повече от 1500 и представляват основно туристическа атракция.
Най-старият фар на родния черноморски бряг е Шабленският. 32-метровото кула се извисява на 32 метра височина. Историците предполагат, че навигационно съоръжение на този бряг е функционирало още през Римската епоха.
В Бургас фарът се намира на територията на пристанището. Автор на макета е първият контрабасист на Бургас – Съби Денев. Съществува легенда, според която фарът на морски град трябва да се пази, в противен случай нещо лошо ще се случи на града. Поради тази причина достъпът на външни лица до фара е ограничен. Той може да се види от Централния плаж и от Моста. Вече повече от век Бургас пази своя фар, а той води корабите по морския им път.