На днешната дата, 22 септември, преди 108 години е обявявана Независимостта на България. Денят на обявяването на независимостта на България се чества като официален празник на страната от 1990 г. Тържества на този ден се провеждат в цялата страна.
В Панагюрище, традиционно, празникът бе отбелязан с шествие, молебен и народни танци.
Началото на честването бе поставено, в 10:30 часа на пл. „20-ти април”, където кметът на община Панагюрище Никола Белишки издигне националния трибагреник, под звуците на химна на Република България, изпълнен от оркестър „Делчо Радивчев” към НЧ „Виделина-1865”.
Регионален клуб „Традиция” изстреляха празнични залпове.
Празнично шествие, водено от Духов оркестър „Делчо Радивчев“ при Народно читалище „Виделина-1865“, в което се включиха кметът на община Панагюрище Никола Белишки, заместник-кметът „Хуманитарни дейности“ Галина Матанова, Заместник областният управител на Областна администрация Пазарджик Стефан Мирев, председателят на Общински съвет – Панагюрище Христо Калоянов и общински съветници, членове на Регионлен клуб „Традиция“, ученици и учители, представители на институции, обществени организации и граждани, се отправи към площад „Цар Освободител”.
Пред паметника на загиналите във воините за национално обединение на България бе отслужен благодарствен молебен от Негово Всеблагоговейнство Протоиерей Атанас Манолов, Архиерейски наместник на Панагюрска духовна околия.
С едноминутно мълчание и свеждане на глава бе почетена паметта на загиналите за свободата и независимостта на България.
Слово за значимостта на събитието произнесе доц. д-р Атанас Шопов – директор на Исторически музей – Панагюрище.
„Да помним и тачим творците на святото дело – Независимостта!“, призова Шопов, като припомни, че независимостта е и дълг, и отговорност пред предците и наследниците ни.
В знак на признателност и преклонение пред подвига на героите бяха поднесени венци и цветя на паметника на загиналите във войните за национално обединение на България.
Тържественото отбелязване на 108 години от обявяването на Независимостта на България продължи с празнична програма с участието на Вокална група „Китка“ при Народно читалище „Виделина-1865“, град Панагюрище, Виктория Манева и Танцов състав „Бътава“ при Народно читалище „Никола Йонков Вапцаров – 1927“, село Бъта.