Пред над 200 земеделски производители от област Пазарджик, експерти на МЗХГ представиха начинът и условията на кандидатстване за подпомагане в кампанията по Директни плащания. Стопаните бяха запознати и с предстоящите приеми по ПРСР и ПМДР в програмния период 2014-2020 г., както и с държавните помощи в сектор „Земеделие“ за 2020 г. По време на срещата бе представена и актуална информация за хода на преговорния процес за новата Обща селскостопанска политика, както и за новостите в сектор „Животновъдство“.
Основна тема на срещата беше бъдещата обща селскостопанска политика – какво предстои след 2020, какви са насоките, как върви дебатът в Брюксел и на какъв етап е подготовката в министреството по изготвяне на новия стратегически план, по който ще става подпомагането в новия програмен период.
По програма за развитие на селските райони акцентът ще е насочен в сектор Животновъдство, посочи д-р Василева – има няколко мерки за модернизиране на земеделските стопанства, за подобряване на биосигурността в стопанствата с оглед на проблемите с усложненаната епизоотична обстановка.
Пазарджик се развива много добре по отношение на земеделието, каза Лозана Василева. Заместник-министърът посочи, че има 50% увеличение на площите с картофи, площите с тютюн са се увеличи 3 пъти за периода 2014-2018, с 18% има увеличение на площите с трайни насаждения. Ръст има и в животновъдството – броят на отглежданите свине се е удвоил, около 20% е ръстът при другите селскостопански животни – птици, говеда, овце и кози.
„Земеделските производители в областта са много активни по програма за развитие на селските райони – тук имаме 316 сключени договора, като одобрената субсидия е 127 милиона лева – това са различни мерки за модернизация на земеделските стопанства, за млади фермери и по подмярката 7-2 – т.нар. Общинска мярка – за ремонти, реконструкция на пътища, улици, читалища, общински сгради и спортни площадки, така че общността се възползва максимално от възможностите, които предлага министерството”, заяви д-р Василева.
Експерти от министреството представиха новата ОСП с директните плащания, мерките по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и секторните програми – пчеларство и винарство. 2021 г. ще бъде преходна за земеделските производители. Ще се прилагат старите мерки с нов бюджет. Земеделските стопани бяха запознати с мерките за биосигурност, както и с новата Пчеларска програма, а също и с предстоящите приеми по Програмата за развитие на селските райони и компенсаторните мерки.