Начало Препоръчани Пореден голям успех за нашето златно момиче Мария Оряшкова

Пореден голям успех за нашето златно момиче Мария Оряшкова

Пореден голям успех постигна Мария Оряшкова – най-добрата ни самбистка спечели сребърен медал от световното първенство в Букурещ, в което се включиха състезатели от 80 държави. Броят на участващите държави е знаков, защото тази година самбото чества 80 години от създаването си като спорт. За втора поредна година единственият медал в женското самбо в България е с панагюрски адрес – СК „Бойни спортове“. Нашето момиче бе много близо до пета титла на планетата, но отстъпи с 1:2 пред представителката на Беларус Светлана Тимошенко на финала в категория до 80 килограма. Българката доминира над всичките си съпернички до финала – представителките на Куба, Франция и Украйна. В битката за титлата Оряшкова поведе с 1:0, но 20 секунди преди края позволи обрат. Миналата година Мария стана трета, сега се изкачва със стъпало по-нагоре, като както тази, така и миналата година тя губи от 6 години по-възрастната Тимошенко. Любопитен факт е, че първата среща между двете беше през 2006 година на световното първенство в България и от тогава до сега те водят битката за върха – Мария Оряшкова притежава 4 титли, а конкурентката ѝ след победата си, вече е с 5. Независимо от това Оряшкова приключва една от най-успешните си спортни години. Тя спечели европейска шампионска титла, стана вицесветовен шампион, продължава да оглавява Световната ранг-листа и догодина ще участва на Европейските олимпийски игри.