Същевременно петима кандидати са подали документи за участие в новия конкурс за избор на управител на дружеството
По време на вчерашното заседание на постоянната комисия по бюджет и икономика общинските съветници бяха запознати с писмо от Окръжна прокуратура – Пазарджик, с което се изисква информация относно общинското дружество „Пазари и паркинги“ ЕООД. Поводът е сигнал от гражданина Борислав Лазаров, в който се посочва, че дружеството е без вписан управител повече от три месеца – обстоятелство, което по Търговския закон може да стане основание за принудителна ликвидация.
Председателят на комисията по бюджет и икономика Павел Хрисков уточни, че точката е включена само за сведение, с цел съветниците да разполагат с пълната информация и да не се допуска спекулиране с темата в публичното пространство.
„Да, има писмо от прокуратурата.Това не е решение за ликвидация, но не можем да изключим такъв сценарий, ако не се действа адекватно. Затова е важно да сме наясно какво се случва,“ заяви Хрисков.
В хода на изказването си той допълни, че в рамките на новата обявена конкурсна процедура за избор на управител на дружеството вече има пет подадени кандидатури.
Общинските съветнички Емилия Дошекова (ПП Възраждане) и Даниела Куртакова(ППДБ) изразиха мнение, че няма да се пристъпи автоматично към ликвидация на общинското дружество „Пазари и паркинги“ ЕООД. Според тях липсва основание за съдебно дело, освен ако не се тълкува строго буквално закона. Те изразиха увереност, че при наличие на конкретни действия от страна на Общината за назначаване на управител, съдът ще отчете това и няма да се стигне до стартиране на процедура по ликвидация.
Според Д.Куртакова процедурата по чл. 145 от Закона за съдебната власт е насочена най-вече към предприятия, които имат непогасени задължения към кредитори, които очакват да бъдат удовлетворени чрез ликвидация. В случая с „Пазари и паркинги“, след направени справки и проверки от НАП, не са установени такива кредитори.
„Няма обществена необходимост от принудителна ликвидация – няма чакащи кредитори, няма искания за удовлетворяване. Става въпрос единствено за формално изискване, свързано с липсата на вписан управител в търговския регистър,“ посочи тя.
Дискусията се оживи, след като бе дадена думата на гражданина Борислав Лазаров, подал сигнала до прокуратурата. Председателят Павел Хрисков се обърна към него с въпрос:
„Г-н Лазаров, искам да ви задам един ясен и елементарен въпрос – желаете ли ‘Пазари и паркинги’ да продължи да съществува или не? Защото действията ви, включително сигналът до прокуратурата, показват последователност и целенасоченост в посока към ликвидация на дружеството.“
Хрисков коментира, че в представената от Лазаров информация, включително направени справки в системата на електроразпределителното дружество, се вижда внимателна подготовка и познаване на последствията:
„Усещането, което се създава, е, че тук не става дума просто за подаване на сигнал, а за планирани действия с ясна представа какво ще последва. Казвам го открито – изглежда като: ‘Ето сега ще видите какво ще стане.’ Може да звучи остро, но така изглежда отвън.“
В отговор Борислав Лазаров заяви, че действията му са продиктувани от убеждението, че в случая с „Пазари и паркинги“ е налице реална безстопанственост, за която трябва да се понесе отговорност. Той уточни:
„Подадох до прокуратурата две искания – първо, да стартира процедура по чл. 155, ал. 3 от Търговския закон, и второ – да се провери дали с действията или бездействието си общинските съветници, поименно посочени, не са допринесли за това състояние.“
По думите му, от момента, в който вече бившият управител е напуснал, дружеството трупа загуби, а Общинският съвет не е положил усилия да спре това:
„Искам от всеки един от вас да се потърси отговорност, ако икономическа полиция прецени, че е имало безстопанственост. Защото сигналът вече е разпределен при тях. Вие оставихте дружество, макар и със загуби, да натрупа още повече загуби. И то не защото нямаше как, а защото не положихте усилия.“
От правна гледна точка
Съгласно чл. 155, ал. 3 ТЗ: ако едно дружество е без вписан управител повече от 3 месеца, прокурорът може да внесе иск в съда за принудителна ликвидация. Започва се процедура само след съдебно решение, но не автоматично.
Писмото от прокуратурата с искане на информация за „Пазари и Паркинги“ не е начало на процедура по ликвидация. То е част от проверка на фактическата обстановка. Процедура по ликвидация започва само с иск до съда, подаден от прокурор, след събиране на доказателства.
_____________________________________________________________
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Вера Богоева се отказа от поста ВРИД – сагата с „Пазари и паркинги“ навлиза…
Нова конкурсна процедура, временен управител и неясноти около доклад: Споровете за „Пазари и паркинги“…
„Пазари и паркинги“ на трупчета, управител не е избран
Обява за провеждане на публичен конкурс за избор на управител на „Пазари и паркинги“…
Ще избират нов управител на „Пазари и паркинги“, междувременно дружеството остава без ВРИД
На извънредна сесия днес назначават временен управител на „Пазари и паркинги“