Начало Здраве Проучване: Вафли, бебешки храни, снаксове, чипс – пълни с канцерогенния акриламид

Проучване: Вафли, бебешки храни, снаксове, чипс – пълни с канцерогенния акриламид

СПОДЕЛИ

Европейската асоциация на потребителите с не особено приятна статистика, базирана на пробата на 500 храни за наличието на акриламид. В изследването са включени различни храни като вафли, чиспове, снаксове,бисквити за деца, бебешки храни, крекери, зърнени закуски

За който е чувал, че да се яде препържено и препечено не е добре, точно въпросния химикал се образува при пържене и печене над 120 градуса.

Доказано е, че акриламидът причинява рак при животните. Ясно е, че трудно ще се направи изследвания и върху хора, но учените смятат, че химикала има канцерогенно влияние и върху човешките същества.
Освен това акриламида предизвиква болести на нервната система.

Химикалът се намира в огромна част от индустриалните храни, включително и в хляба.
13% от тестваните бебешки храни са показали отклонения над допустимата граница акриламид, при картофените чипсове – 7.7 %, а при бисквитите за кърмачета и малки деца – 6.3%. Обикновените бисквити и вафли пораждат най-много притеснения, тъй като една трета от взетите проби сочат наличие на акриламид над определената норма.

Тези сведения са обезпокоителни, защото децата под тригодишна възраст най-често консумират такива продукти и те могат да съдържат повече акриламид, отколкото бисквитите, предназначени за бебета, например.

И ако да си мислите, че нашумелите напоследък зеленчукови чипсове от моркови, пащърнак, червено цвекло и т.н. са по-добрата алтернатива на картофените чипсове – затаете дъх – тестовете разкриват, че съдържа почти два пъти повече акриламид от картофения си събрат!

Акриламида се образува при реакцията между свободни захари, като фруктозата например, и аминокиселината аспаргин. За въпросната реакция се иска висока температура над 120 градуса. С увеличаването на температурата с още 50 градуса, отделянето на акриламид се увеличава до 300 пъти.

 

Вероятно това няма да ви откаже от препечена филия с масълце, или страстен загар на вкусно домашно ястие – а и не бива.

Увеличаване на свежата храна, бавното готвене на ниска температура на продуктите, по-голяма бдителност и максимално премахване на индустриалните храни у дома е добра идея.

Ето и малко по-точни данни:

Източник: hera.bg