От понеделник областта спират автобусните превози в пазарджишко, това съобщиха от Камарата на автобусните превозвачи
Причината е националният протест, насрочен за понеделник, 13 януари.
Превозвачи от близо 10 браншови организации обявиха, че спират превоза на пътници и товари в над 70 града, докато управляващите не седнат с тях на преговори за промяна на тарифата за тол-таксите. Гилдията иска и оставката на регионалния министър Петя Аврамова.
„МРРБ еднолично внесе тарифата, без да се съобрази с нито едно предложение на бизнеса. Ние настояваме за намаляване на обхвата на тол-таксите и на техните размери. Искаме плавен преход за българския транспортен бизнес“, заяви Йордан Арабаджиев, председател на Съюза на международните превозвачи.
Транспортните фирми настояват също така за по-активни мерки срещу нерегламентираните превози на пътници, както и недопускането да бъде приет сегашният вариант на системата „Бонус-малус“ за определяне на застраховката „Гражданска отговорност“.
Близо 3000 автобуса спират на 13 януари превоза на пътници в над 60 града в страната, заяви Магдалена Милтенова от Конферерацията на автобусните превози. Освен това в 10 големи града, включително и столицата, браншът ще протестира с автобуси, камиони и таксиметрови коли. Няма да бъдат зареждани и магазините и заведенията, защото шофьорите на 2000 камиона също ще стачкуват.
„Постоянно към нас се присъединяват нови и нови превозвачи, възможно е на 13 януари, протестът да обхване над 100 населени места“, посочи Арабаджиев. Той ще продължи, докато не получим ясни ангажименти и срокове за изпълнение на нашите искания, заканиха се превозвачите.
Това няма да е първият протест на превозвачите. На 12 декември те стачкуваха предупредително с искане за спиране на нелегалните превози. Малко след това Министерски съвет одобри и внесе в парламента поправки в Закона за автомобилните превози, които забраниха физически лица да регистрират камиони и автобуси. „Искаме криминализиране на нелегалните превози с поправки в Наказателния кодекс“, заяви Магдалена Милтенова.
Фирмите от транспортния бранш за пореден път предупредиха за шоково поскъпване на стоки и услуги, след като тол-системата заработи. Срокът е 1 март, макар че на последното правителствено заседание преди Нова година премиерът даде нареждане на регионалния министър системата да стартира на 15 януари. Аврамова се натегна и обеща това да стане още на 6 март. Както става ясно, това все още не се е случило, интересно е да видим дали ще се реализира на 15 януари.
Според тарифата товарните автомобили и автобусите ще трябва плащат от 4 до 35 стотинки на километър за ползването на малко над 6000 км автомагистрали, първокласни и част от второкласните пътища. „Това е 30% от пътищата, по които се движат автобуси и товарни коли, а за ТИР- овете е над 65%. В същото време Чехия въведоха тол-система само за 4-5% от пътищата си. В Унгария тя е само по магистралите, Искаме и у нас системата да включва само магистралите“, посочи Васил Пиронков от Камарата на автомобилните превозвачи.
Превозвачите не вярват на разчетите на МРРБ и консултанта Световната банка, според които цените на услугите и стоките, ще поскъпнат със стотинка-две заради тол-системата. „За някои превози разходите ще скочат до 16 пъти. Никой не отчита и празните курсове“, заяви Йордан Арабаджиев. Заради това протестът на превозвачите на 13 януари ще бъде подкрепен и от сдруженията на зърнопроизводителите и на дребните търговци на горива, които също ще извадят своя техника.
Фирмите за автобусен транспорт пък настояват да се премахнат тол-таксите по линиите, които обслужват малките населени места, както и по линиите, за които вече са сключили обществени поръчки с общините.