По думите му прогнозата за температурата през зимата е, че ще бъде близка до средната климатична стойност, но тя ще е студена, тъй като за средна климатична стойност синоптиците вземат 30-годишния период от 1961 до 1990 г. А той е бил „достатъчно студен“.
За предстоящата зима ще е характерно често редуване на относително топло и много студено време. Вилфанд пояснява, че от време на време над Северния полюс ще се образуват антициклони, които ще пренасят студени въздушни маси над Европейска Русия, Източна и Западна Европа.
В същото време от Националното управление по изследване на океаните и атмосферата на САЩ информират, че 2014 година ще е най-горещата за цялата 135-годишна история на метеорологичните наблюдения. През септември средната температура е била 15,72 градуса – по-висока от когато и да било преди. През тази година температурни рекорди бяха регистрирани също през май, юни и през август.
Американските учени отбелязват, че през първите девет месеца на тази година средната температура е била 14,78 градуса по Целзий. Подобни високи стойности са били регистрирани само през 1998 г. На тази база е напълно вероятно според учените на САЩ 2014 година да се окаже най-топлата за последните 135 години.
Според Роман Вилфанд съществува 90-процентна вероятност 2014 г. да е сред най-топлите в света. Това обаче ще е за сметка на летните температури.
(БТА)