Първо място в конкурса за неделните училища във Варшава и Краков – „За България разказвам, пиша, рисувам„, зае видеоклипът на шестокласничката Виктория Гелеменова, посветен на Панагюрското златно съкровище, съобщиха на своята страница във Фейсбук от Посолството на България във Варшава.
Темата на конкурса бе обявена в началото на учебната 2022 – 2023 г. от посланика на България в Полша.
Освен първото място, има отличени и седем лауреати: Ивайла Цветанова Петрова (Враца) – проект: Българското знаме; Ема Събева (Краков) – „Моето Черно море“; Ема Събева, Калина Обух, Зузанна Рангелов, Кеан Качувка (Краков) – съвместен проект: „Нашите народни будители“; Виктория Киселова, Миа Аврамова, Франческа Чернев-Роуланд, Мария Бебевска (Варшава) – съвместен проект: „Композиция за България“; Иво и Лия Василеви (Варшава) – проект: Кутия със съкровищата на България; Ванда Стоковец (Краков) – рисунка: Любимият герой на дядо; Виктория Шюта, (Краков) – рисунка: Аз и В. Левски, добавят от посолството.
Видеото, класирано на първо място, е озаглавено „Кражбата“ на Панагюрското златно съкровище„, като към него има и прилежащ текст.
„Винаги съм била заинтригувана от историята и съкровищата, скрити в различни краища на света. Моята любов към приключенията и изследванията ме вдъхнови да направя това пътуване до Панагюрище, (за тези, които не знаят – малък град в България, известен с Панагюрското златно съкровище… и не само), както и родното място на моя баща, и мястото, където живее баба ми. Както можете да си представите, тя беше въодушевена да ме посрещне и да ми разкаже за града и неговото знаменито съкровище. Заинтригувах се и реших да направя това кратко видео за него, за да имам какво да показвам на моите внуци някой ден“, споделя шестокласничката, цитирана на Фейсбук страницата на Българското училище „Дора Габе“ във Варшава.
От текста на Виктория Гелеменова става ясно, че докато е снимала видеото, тя е интервюирала и част от местните жители, като ги е питала за техните мисли и мнения за съкровището.
„След като завърших видеото, бях много доволна, че успях да “открадна” и запазя това невероятно съкровище за себе си. Показах го на баба ми, която не само се впечатли от моите умения (все пак е на 72 години и няма никакъв опит със съвременните технологии) и усилия и се гордее, че съм толкова влюбена в родината си и разпространявам историята за Панагюрското златно съкровище“, гласи още публикацията.
Източник: БТА