Община Стрелча реализира проект «Подобряване на енергийната ефективност на общински образователни институции – ЦДГ» д-р Стайко Стайков» и НУ «Паисий Хилендарски, община Стрелча» по Договор за БФП №BG161РО001/4.1-03/2010/054, по схема за предоставяне на БФП BG161РО001/4.1-03/2010 „Подкрепа за прилагане на мерки за енергийна ефективност в общинската образователна инфраструктура на 178 малки общини” по ОП”Регионално развитие”.
Дейностите по проекта се изпълниха за период от 24 месеца.
БЕНЕФИЦИЕНТ:
Община Стрелча
Стойност на проекта: 615 870,06лв.
Съфинансиране от ЕФРР: 85% – 523 489,55лв
Собствен принос на Община Стрелча: 15% – 92 380,51лв.
Начало на проекта: 29.02.2012г.
Край на проекта: 31.03.2014г.
С изпълнение на дейностите по проекта се извърши ремонт и преустройство на съществуващите топлоснабдителни системи с внедряване на възобновяеми енергийни източници и на отоплителните инсталации на ЦДГ „Д-р Стайко Стайков” и НУ ” Паисий Хилендарски”.
Внедряването на възобновяеми енергийни източници се осъществи като се подмени съществуващия енергоизточник /течно гориво/ с възобновяеми енергоизточници – пелети и слънчева енергия. За целта са монтирани котли с автоматична горелка на пелети и соларна инсталация за топла вода за битови нужди.
Постигнаха се следните резултати:
- Осигурена е безопасна учебна среда, отговаряща на съвременните стандарти за здравословна среда за учащите, децата в детската градина, учителския и обслужващ персонал, която да повиши физическата им дееспособност и психическата им устойчивост, чрез подобряване и модернизиране на образователната инфраструктура в община Стрелча.
- Намалена е енергоемкостта на единица отопляема площ на ЦДГ „Д-р Стайко Стайков” и НУ ”Паисий Хилендарски”.
- Постигнато е ограничаване на миграцията на млади хора от община Стрелча, след повишаване на привлекателността на учебните заведения и респективно на региона;
В дългосрочен план въздействието от реализацията на проекта ще се установи чрез системно наблюдение на ефекта от изпълнението му от страна на общинската администрация и управата на учебните заведения.
Очаква се подобрената образователна инфраструктура да има положителен ефект и принос към подобряване на социално-икономическите показатели на региона чрез:
- Подобряване на средата за живот и привлекателността на региона като място за живеене, възпитание и отглеждане на деца;
- Преодоляване на миграционните процеси сред младото население и на общите негативни демографски тенденции.