Начало Анализи Вера Богоева се отказа от поста ВРИД – сагата с „Пазари и...

Вера Богоева се отказа от поста ВРИД – сагата с „Пазари и паркинги“ навлиза в нов етап

СПОДЕЛИ

Събитията около общинското дружество „Пазари и паркинги“ ЕООД продължават да се развиват, вземайки неочаквани обрати.

Днес на сайта на Община Панагюрище бе публикувана обява за стартиране на нова конкурсна процедура за избор на управител на дружеството. Само няколко часа по-късно в електронната система на Общинския съвет се появи документ с подписа на Вера Богоева, с който тя официално отказва да заеме поста на временно изпълняващ длъжността управител.

„Във връзка с решение 226 от 25.06.2025 г. на Общински съвет – Панагюрище за избора ми като управител на „Пазари и паркинги“, Ви уведомявам, че не желая да бъда назначена като ВРИД управител, поради това, че съм управител на фирма и притежавам собствен бизнес.“

Така развитието на казуса бележи нов обрат – дружеството се оказва отново без ръководител, процедурата по избора на нов ще отнеме време, като резултатът е неясен. В същото време „Пазари и паркинги“ вече е в реална опасност от стартиране на процедура по ликвидация, защото от март до сега дружеството е без управител.

Какво се случи дотук

Хронологията на събитията започва още през декември 2024 г., когато вече бившият управител на „Пазари и паркинги“ подава предизвестие за напускане. То изтича на 3 март 2025 г., след което дружеството остава без ръководител.

На 27.02 е свикана сесия с цел назначаване на временно изпълняващ длъжността. В проекта за решение още тогава като единствен вариант за ВРИД фигурира името на Вера Богоева. След ожесточени политически престрелки, последвани от напускане на залата от съветниците от ППДБ и Евророма, до назначение не се стига. Поради което е насрочено ново, извънредно, заседание на 6 март, но отново не се стига до назначаване на ВРИД.

На 28 март Общинският съвет гласува стартиране на конкурсна процедура за избор на нов управител. За разлика от предишните сесии, въпросът с временното ръководство изобщо не бе поставен на дневен ред.

През юни стана ясно, че управител не е избран – нито един от тримата кандидати не отговарял на изискванията: единият е дисквалифициран поради несъответствие на дипломата, вторият – заради липсващ бизнес план, а третият е получил оценка под изискуемия минимум и не е демонстрирал познаване на нормативната база.

На 25 юни, по време на редовната сесия на Общинския съвет, се стига до ново решение – да се стартира нова конкурсна процедура и паралелно с това да се назначи Вера Богоева за временно изпълняващ длъжността управител. Две седмици по-късно Общината обявява нова процедура за избор на управител, като същевременно се разбира, че Богоева отказва длъжността ВРИД.

Днешният отказ от поемане на поста временно изпълняващ длъжността управител повдига редица въпроси. Става дума за кандидат, предложен още през февруари, който сега – четири месеца по-късно – се оттегля с аргумент, известен от самото начало: притежание на собствен бизнес и активна управленска роля в частна фирма. Била ли е направена предварителна преценка за съвместимост и възможен конфликт на интереси още при самото предложение?

На този фон не може да се пренебрегне и по-широкият контекст – от декември досега минаха шест месеца, белязани от препирни в пленарна зала и комисии, блокирани решения и напрежение. На този фон съвсем естествено възниква въпросът – доколко тази атмосфера не отблъсква подготвени кандидати още преди да са подали документи? Неизвестните в уравнението са много – но дали този път ще се намери работещо решение с нужната отговорност и яснота?

________________________________________________

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Нова конкурсна процедура, временен управител и неясноти около доклад: Споровете за „Пазари и паркинги“…

„Пазари и паркинги“ на трупчета, управител не е избран

Ще избират нов управител на „Пазари и паркинги“, междувременно дружеството остава без ВРИД