Има ли водопровод от язовира към града?
Язовирът може да захранва града и в момента, какво обаче пречи?
Отказ от собственост – цената, за да тръгне строителството
Чие е решението язовирът да се стопанисва от парарджишкото ВиК?
По време на заседание на комисия „Териториално селищно устройство“ общинският съветник от ГЕРБ и бивш кмет на Панагюрище Никола Белишки направи обширно изказване, в което изясни редица ключови факти около язовир „Луда Яна“, пречиствателната станция и дългогодишните усилия на местната власт по водоснабдяването на града.
Има водопровод от язовира към града
Белишки категорично отхвърли циркулиращи из социалните мрежи твърдения, че няма изграден тръбопровод, който да включи „Луда Яна“ към водопреносната мрежа на Панагюрище:
„Това не е вярно. Напротив – има водопровод. Самото припомпване ще е от язовира до новата пречиствателна станция(Щернята), а водопроводът, който е запазен и е в чашата на язовира, отива към Спасовден и захранва част от града“, подчерта Белишки.
Язовирът може да захранва спокойно града и в този момент,
но липсва акт 16 на новата пречиствателна станция, стана ясно още от изказването му.
„През 2012 година, в началото на мандата ми, ние сме локализирали всички проблемни точки във водоснабдяването – започнахме със санирането на 3000-я резервоар, после санирахме 2000-я. При необходими 7500 куб.м на денонощие ние гарантирахме – заедно с резервоарите на Ушите и Спасовден – 6000 кубика и от 2012 г. общинския център не е изпадал във воден режим.“ – посочи Белишки, като уточни, че след реализирането на водния цикъл през неговия мандат, Панагюрище разполага с 30 км нова канализация и 29 км нов водопровод.
Отказ от собственост – цената, за да тръгне строителството
Една част от парите за началното изграждане на язовир „Луда Яна“ са общински, другата част са от „Асарел“, посочи Никола Белишки и припомни малко от историята на язовира. След като в продължение на десетилетия е било замразено, през 2010 година се появява възможност строителството на язовира да се възобнови. За да стане това обаче, Общината, „Асарел-Медет“ и Водоснабдителен комплекс (бел.ред -„Водоснабдителен комплекс“ ООД е регистрирано през 1995 г., с основна цел строителство, експлоатация и развитие на водопроводни и водоснабдителни мрежи, изградени по съвременни технологични стандарти.То е смесено дружество:„Асарел-Медет“ АД държи 71,82% от капитала (942 550 лв.);Община Панагюрище притежава 28,18% (369 900 лв.) – зедно и поотделно е трябвало да парафират отказа си от претенциите кън изграденото до момета. „Това беше едно от условията за да може да се вземе кредитната линия от Световната банка.“– пояснява Белишки, който по същото време е бил депутат и активно е съдействал за да тръгне наново строителството. „Няма управленец, който е седял на кметския стол, който да не е искал да реши този проблем.“ – категоричен е той.
Маришкият водопровод – постоянна грижа и постоянен проблем
Водопроводът, захранващ общината с вода от р.Марица, винаги е бил на фокус на ръководствата на общината. Всеки, според възможностите си, е търсил начин на финансиране.
„И когато 2012 обявихме първото бедствено положение, положението беше критично. Тогава с помощта на „Асарел-Медет“ и благодарение на подписания с тях дарителски договор, както и с отпусната помощ от тогавашния министър на икономиката Симеон Дянков, кризата бе преодоляна.“ – припомни Никола Белишки, подчертвайки:
„Винаги сме били наясно, че големите загуби на ВиК дружеството са от магистралния водопровод, малките аварии в общинската мрежа са важни, но не са фатални.“ Той даде висока оценка за фирмата Балканремонт, която в момента се е ангажирала с ремонтните дейности по водопровода и охарактеризира собствениците и така: „Самураи, които като поемат ангажимент, той се изпълнява на 100%.“
Защо Стрелча не може да се включи към язовира
„Темата „Община Стрелча“ е затворена. Там няма водопровод. Отклонението, което имаше – един кмет на Стрелча го извади и го предаде за скрап. Така че те, освен по въздушно-капков път, по друг начин няма как да получават вода от язовира.“ – вметна Белишки.
Чие е решението язовирът да се стопанисва от ВиК–Пазарджик?
Решението е взето от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Отделен е въпросът доколко това е разумно – за ВиК–Пазарджик това би било нерентабилно. Дружеството ще трябва да използва водопреносната инфраструктура на община Панагюрище, без да има реален контрол върху нея, което само по себе си води до излишна финансова тежест и неясна полза.
Можем ли да пием по-евтина вода?
В изложението си Белишки припомни, че Общинският съвет през 2017 година е взел решение общината да не се присъединява към ВиК асоциацията в Пазарджик, като в решението на местния парламент, под точка 2 е вписано – да се създаде асоциация между общината и държавата, като това очевидно е сметнато за удачният вариант общината да може да стопанисва язовира.
„Все още можем да настояваме да се направи такава асоциация и ви призовавам да ползвате всичките си позиции, които имате, защото в момента декстващия закон допуска съществуването на такива малки асоциации. Но дори и това да не стане, язовирът да не е в активите на нашата община, ние можем да имаме по-евтина цена на питейната вода. Нужно е да се изградят допълнителни 2 помпени станции.“ – поясни Белишки.
Забавеният ремонт на най-критичния участък
Още през 2023 г. е била обявена процедура за най-проблемния участък от водопровода, но жалба в КЗК е забавила старта. „Ние предложихме този обект да се вкара в бюджета за 2024 година, вие го включихте в Приложение 3,а беше ясно, че Приложение 3 беше една реклама на партия ПП – те излъгаха общините.Същият този участък сега започва да се изпълнява. Можеше да е готов отдавна“, обърна се Белишки към представителите на общинската управа и подчерта, че „Нищо друго, каквото и да направим – градинки…осветление, не е толкова важмо. Водоснабдяването – това е най-голямата болка.“
В заключение той призова за общо действие и по-малко политически престрелки:
„Хората не ги интересува кой какво пише във Facebook. Искат да си пуснат водата днес – не след година. Имаме канали за комуникация с министерството, нека ги използваме.“
От своя страна кметът Желязко Гагов заяви: „Подавам ръка на всички политически сили и ги каня на среща, на която да разкажа какво се е случило след комуникацията ми с министъра, да излезем със становище какво е най-добре за жителите“
Срещата ще се проведе в четвъртък, от 15:00 часа.
Запис от заседанието на комисията можете да видите в линка https://www.youtube.com/watch?v=RqzZsTcf7WE