Отбелязахме 162 години от рождението на Княгинята
Тържественото отбелязване на 162-та годишнина от рождението на Княгинята на Априлското въстание започна с концертна програма „Жива си в нас, Княгиньо“ на децата от Детска градина „Райна Княгиня“.
Официални гости на празника на детската градина бяха заместник-кметът „Хуманитарни дейности“ на Община Панагюрище Галина Матанова и правнукът на Райна Княгиня Здравчо Здравчев.
Приветствие към всички присъстващи отправи директорът на Детска градина „Райна Княгиня“ Татяна Костадинова.
С родолюбив плам децата от подготвителна група рецитира стихове и пяха песни, посветени на Райна Княгиня.
Поздрав по повод патронния празник на Детска градина „Райна Княгиня“ отправи заместник-кметът Галина Матанова:
„Сред децата винаги надеждата преизпълва пространството. Думите, с които днес децата пресъздадоха епизоди от нашата история допълни тази надежда и с особено чиста и бяла светлина, с вяра, с любов, че знамето на нашата Райна Княгиня – символ на свободата, на зачитането на всички човешки достойнства, на родолюбието, на онази чиста любов към семейството, приятелите, която впоследствие може много по-лесно да се мултиплицира в любов към целия свят, ще я пребъде. Панагюрище ще пребъде! България ще пребъде!”
Матанова изрази своята удовлетвореност от работата на целия екип на ДГ „Райна Княгиня”, с директор Татяна Костадинова. Акцентира върху специфичната цел, която екипът последователно развива в своята стратегия, надграждайки държавните образователни стандарти и възпитавайки патриотичното чувство у панагюрските деца, че те ще бъдат добри хора, които познават обичта, споделят я, търсят я, и я даряват.
В знак на признателност пред делото и подвига на Райна Попгеоргиева Футекова бяха положени венци и цветя на паметника на Знаменоската на Априлското въстание.
Слово за живота и делото на смелата панагюрка произнесе уредникът в къща музей „Райна Княгиня“ Радослав Станчовски.
От името на Родовия комитет „Райна Княгиня“, правнукът на Райна Княгиня Здравчо Здравчев дари на Община Панагюрище и на Историческия музей репродукция на известния плакат – портрет на Княгинята, одобрен от Министерството на Войната и текст към него, който Здравчев открива на гърба на плаката и за първи път популяризира. Част от текста гласи: „… Нека помним, че само свободното Отечество е, което предава смисъл и цена на човешкия живот. Нека всички, пропити от възвишен идеализъм, да отдадем на нашата свята обща майка България всичките си духовни и физически сили и да бъдем готови всеки миг да се жертвуваме за нея!”
По традиция, всички присъстващи се поклониха пред тленните останки на Райна Княгиня в двора на родната й къща в Панагюрище.
В сърцата на панагюрци Райна е особено скъпа, не само защото се е родила тук. Когато учителката Екатерина Балтова я сравнява в словото си при честването на 25-та годишнина от Априлското въстание със Св. Женевиева и Жана д’Арк, Княгинята простичко отсича: „Сърдечно благодаря, но чудно ми е, защо ми се устройва такова царско посрещане. Подвиг не съм извършила, чудо не съм сторила. Изпълнила съм само един скромен дълг на българка и панагюрка“.