Великите дати в нашата история са ни дали повод да бъдем горди българи, но има една дата, която ни е дала най-ценното за един народ, неговата Свобода.
3-ти март е дата, която ни носи усещането за принадлежност към нация със собствен език, род и религия и всичко това благодарение на знайните и незнайни герои дали живота си за нашата свобода.
140 години от Освобождението на България от турско робство бяха отбелязани днес в Панагюрище с празнична програма.
Честването започна на площад „20 април“ с издигането на националния трибагреник от кмета Никола Белишки под звуците на химна на Република България, изпълнен от Духов оркестър „Делчо Радивчев“. Градоначалникът поднесе цветя на паметника на Георги Бенковски, а членовете на Регионален клуб „Традиция“ произведоха залп в чест на героите, загинали за освобождението на България.
Празничното шествие, в което се включиха Архиерейският наместник на Панагюрска духовна околия Негово Високоблагоговейнство свещеноиконом Атанас Манолов, председателят на Общински съвет-Панагюрище Христо Калоянов, кметът на община Панагюрище Никола Белишки и заместник-кметът „Хуманитарни дейности“ Галина Матанова, общински съветници, представители на културни и образователни институции, жители и гости на града, се отправи към Катедралния храм „Свети Георги Победоносец“. Там благодарствен молебен бе отслужен от Архиерейския наместник на Панагюрска духовна околия Негово Високоблагоговейнство свещеноиконом Атанас Манолов и отец Ангел Разградлиев.
Архиерейският наместник на Панагюрска духовна околия Негово Високоблагоговейнство свещеноиконом Атанас Манолов
Публикувахте от Панагюрска информационна агенция (PIA-news) в 3 март 2018 г.
„Да споменем в сърцата си, с молитвата си, тези, които положиха своята душа и своя живот за спасението ни, за да можем днес с гордост, с чест и с радост, ежедневно да сме щастливи, че сме българи. Бъдете благословени!“, бяха част от думите на Негово Високоблагоговейнство свещеноиконом Атанас Манолов.
В знак на признателност бяха положени цветя и пред паметниците на Павел Бобеков, Орчо войвода и Райна Княгиня.
От площад „Райна Княгиня“ празничното шествие се отправи към паметника на генерал Дандевил, където директорът на Историческия музей в Панагюрище доц. д-р Атанас Шопов припомни факти от историята и славните събития.
„Нека от позицията на времето да съхраняваме и развиваме нашата свобода! Нека бъдем знаещи и с гордост да пазим и внасяме нашата идентичност в общия европейски дом! Честит празник!“, завърши доц. Шопов.
Директорът на Исторически музей-Панагюрище доц. д-р Атанас Шопов припомни славната българска история
Директорът на Исторически музей-Панагюрище доц. д-р Атанас Шопов припомни славната българска история
Публикувахте от Панагюрска информационна агенция (PIA-news) в 3 март 2018 г.
Приветствие за празника проинесе и кметът на община Панагюрище Никола Белишки.
„Ако трябва да обобщим с една-едничка дума Трети март и какво означава тази война, то това е думата Освобождение. Ако трябва да добавим нещо друго към тази дума, това трябва да бъде смирение, почит и памет. Защото тези, които преди 140 години – опълченци, руски, финландски, румънски воини, дадоха живота си за да я има днес България, знаеха и вярваха, че тази жертва не е напразна.
Аз вярвам, че всички ние пазим онзи борбен дух, пазим онази смелост и имаме силите да го направим заедно, за да пребъде България и да я има през вековете!“
Слово на кмета Никола Белишки по време на празничната програма за 3 март в Панагюрище
Слово на кмета Никола Белишки по време на празничната програма за 3 март в Панагюрище
Публикувахте от Панагюрска информационна агенция (PIA-news) в 3 март 2018 г.
Празничната програма продължи с изяществото, красотата и колоритността на българския фолклор, представен от танцьорите от ПФТС „Тангра“, с ръководител и хореограф Мария Терзийска.
Публикувахте от Панагюрска информационна агенция (PIA-news) в 3 март 2018 г.
Последваха празнични салюти на представителите на РК „Традиция”-Панагюрище, Велинград и Баня и бяха поднесени венци и цветя.
Честването на Националния празник на България продължи в Исторически музей-Панагюрище, където бе открита изложбата „140 години от Освобождението на България и панагюрския край“. Тя е плод на съвместната дейност на музея и РК „Традиция“. Благодарение на това сътрудничество посетителите имаха възможност да видят оръжията във витрините, а след това в двора на музея да стрелят с него.