На днешния ден, точно преди 100 години е роден великият български оперен певец Борис Христов. Тази знаменателна за оперната ни история годишнина ще бъде отбелязана с различни събития.
В София на пл. „Св. Александър Невски“ Патриарх Неофит ще участва във възпоменателно тържество при паметника на Борис Христов. Също така в къщата в столицата, където Христов е живял, и която днес е превърната в музей, специалният ден ще бъде отбелязан с фестивал на изкуствата.
В Пловдив 100-годишнината от рождението на великия български бас ще бъде отбелязана с концерта „100 български гласа пеят за Борис Христов“, който открива пролетното издание на V МФ „Дни на музиката в Балабановата къща“. В концерта повече от сто певци от едни от най-добрите български хорове ще музицират заедно на сцената на Градски дом на културата „Борис Христов“ от 11.30 ч. в памет на признатия по цял свят певец.
Градът под тепетата също така ще е единствения, който ще се сдобие с две скулптурни произведения създадени в памет на великия бас. Те ще са ситуирани в пространството около Градски дом на културата „Борис Христов“. Едното произведение е дело на художника Атанас Хранов и е във вид на възпоменателна алея, и ръчно направена пейка с чугунени лаврови венци. Другото произведение е дело на пловдивския скулптор Цвятко Сиромашки. Скулптурата представлява маска на Борис Христов, която е изработена на принципа на холограмата, така че релефът – в изпъкнал и вдлъбнат вид, да е видим както за отиващите фронтално към културния дом, така и от онези, които излизат от дома и виждат скулптурата в гръб.
Интересен факт е, че световната кариера на Борис Христов започва случайно. При честване на Богоявление, 28-годишният юрист и певец в църковния хор на Дворцовия параклис изпява песен пред Борис ІІІ. Силно впечатлен от таланта и гласа му, царят го изпраща в Италия с държавна стипендия.
С идването на новата власт на 9 септември 1944 г. стипендията бива спряна, а Христов е третиран като родоотстъпник и близо 25 години не е допускан в България.
Борис Христов покорява миланската „Ла Скала“, лондонската „Ковън Гардън“, както и най-големите оперни театри в Европа и света.