Начало Общество Лилия Петришка: Аутизмът не е заболяване, а състояние. Децата нямат нужда от...

Лилия Петришка: Аутизмът не е заболяване, а състояние. Децата нямат нужда от съчувствие , а само от разбиране

СПОДЕЛИ

DSC_2408


Със закачването на сини лентички на зелените храсти пред сградата започна вчера отбелязването на  Световния ден на информираност за аутизма в Дневния център за деца с увреждания „Дъга”. Синята лентичка е символ на съпричастност, а именно да направят съпричастни повече хора, бе основната цел на провелите се в Дневния център открити интегрирани занимания с деца. DSC_2390Малките и по-големи възпитаници на центъра изработваха 3d пъзели, апликираха, оцветяваха. Плътно до тях бяха педагозите – подкрепящи, спокойни и ведри. Целта на тези занимания е да се подобри фината моторика, с която често срещат затруднения децата с аутизъм. Специалисти работеха с децата  по метода на Монтесори, имаше и музикални занимания. На финала деца и педагози заедно пуснаха сини балони. 
DSC_2382
„Аутизмът не е заболяване, не е нарушение, не е увреждане. Това е състояние. И за да се постигне успех, децата трябва да бъдат изведени от това си състояние. През годините имаме много случаи на деца, тръгнали от много ниска степен на развитие, които в момента отбелязват голям напредък. Основната ни цел, откакто сме стартирали в „Дъга“, е да социализираме и интегрираме децата и благодарение на подкрепата и помощтна на колегите от Ресурсен център, това се случва. Едно единствено дете в момента не е интегрирано в училище, но това предстои да се случи наесен. В дневния център имаме шест деца с аутизъм, като смея да твърдя, че те са преодоляли първичните си задръжни процеси. „ – споделя Лилия Петришка, директор на Дневен център „Дъга“.
 „Тези деца имат нужда от терапии, всяко има различна нужда. Тук работя с четири деца, като и с четирите работя по коренно различни начини. Всеки един случай е предизвикателство. Причините са много и все още никой не знае защо това се случва на тези деца. Аз гледам от една по-философска гледна точка-за мен тези деца са една нова генерация хора. Те са много чисти, много искрени, имат свят, който е много по-добър от нашия. На тях им е добре там, но никой от нас не може да отиде при тях. Тези деца са свръхсензитивни, тяхната чувствителност е на едно друго ниво. Това, на което аз ги уча е една много малка част…Те мен ме учат на много повече неща. Когато намериш пътя и те ти се доверят, тогава нещата започват да се случват- бавничко, но сигурно. Сигурна съм, че всеки от вас, който има шанса да направи контакт с такова дете, ще започне да разсъждава като мен“ – споделя ресурстният учител Пепа Цоневска, която работи с 4 от общо 6-те деца в Центъра и признава, че много лично и емоционално приема темата за аутизма .
Тези деца нямат нужда от съжаление, а само от разбиране. Истинско приятелство те получават от младежите от МБЧК, които често идват тук,  добави Лилия Петришка . 
 За аутизма трябва да се говори открито, категорични бяха Петришка и Цоневска. Те споделиха едно не дотам приятно наблюдение, че в по-малкия град, какъвто е Панагюрище, хората все още са склонни да не приемат различните деца, да ги затварят в домовете си и да ги крият от обществото.  Което е наистина жалко, защото най-добрата терапия за хората с аутизъм е ранното и специализирано обучение, което прави околната среда по-приемлива за тях и е насочено към специфичните дефицити на всеки отделен човек.
Кои са основните признаци на аутизъм?

Трудности при интеграция с други деца

Настояване за неизменност; отказва промени в обичайните обстановка и дейности

Неподходящо смеене и кикотене

Липса на страх от опасности

Слаб или липсващ очен контакт

Трайна и продължителна странна игра

Забележима нечувствителност към болка

Ехолалия (повтаряне на думи или фрази вместо нормална реч)

Предпочита да е само; отчуждено е

Може да не иска да го прегръщат или да прегръща

Въртене на предмети

Не отговаря на устни реплики; действа като глухо

Неподходяща привързаност към предмети

Трудности при изразяване на нужди; използване на жестове и посочване вместо думи

Забележима физическа хиперактивност или изключителна пасивност.

Избухвания – показва изключително голямо страдание без видима причина

Не съответства на нормалните образователни методи

Нееднакви фини/общи двигателни умения. (Може да не иска да хвърли топката, но да може да нарежда кубчета.)

Представям ви десет неща, които всяко дете с аутизъм би искало да знаете:

Аз съм преди всичко и най-вече дете. Аз имам аутизъм. Аз не съм само «аутистичен». Моят аутизъм е само един аспект от характера ми. Той не ме определя като личност. Вие личност с мисли, чувства и таланти ли сте или сте просто дебели (с наднормено тегло), късогледи (носите очила) или тромави и непохватни? Това може да са неща, които виждам първо, когато ви срещна, но те не са непременно вашата същност. Като зрял човек вие имате някакъв контрол върху това как се самоопределяте. Ако искате да изберете и подчертаете някоя своя характеристика, може да го направите. Аз съм дете и все още се разгръщам. Нито вие, нито аз все още знаем на какво бих могъл да съм способен. Определяйки ме само по една единствена моя характеристика вие отприщвате опасността от създаване на очаквания, които са твърде ниски. И ако аз усещам, че вие не мислите, че аз “мога да се справя” моят естествен отговор ще бъде: Какъв е смисъла да се опитвам?

Моите сензорни възприятия са нарушени. Сензорната интеграция може да бъде най-трудния за разбиране аспект от аутизма, но той е може би най-важната част. Това означава, че обикновените гледки, звуци, миризми, вкусове и щрихи на ежедневието, които вие може дори да не забелязвате, могат да бъдат направо болезнени за мен. Самата среда, в която трябва да живея често изглежда враждебна. Аз мога да ви изглеждам дистанциран или враждебен, но аз всъщност само се опитвам да се защитя. Ето защо едно “просто” отиване до магазина за хранителни стоки може да бъде истински ад за мен: може слухът ми да е свръх чувствителен. Там десетки хора говорят едновременно. Високоговорителя рекламира шумно промоциите на деня. Музика хленчи от озвучителната система. Касовите апарати звънят и дрънчат, кафемелачката ръмжи. Резачката за месо пищи, бебета плачат, колички скърцат, а флоуресцентното осветление бръмчи. Моят мозък не успява да филтрира цялата входяща информация и аз съм претоварен! Обонянието ми може да е свръх чувствително. Рибата на щанда за месо не е съвсем прясна, човекът до нас днес не е взел душ, от щанда за бързо хранене предлагат дегустация на наденички, бебето на опашката отпред е с наакан памперс, почистват счупен буркан с кисели краставички от пътека номер три с препарат, в който има амоняк… Не мога да сложа всичко в ред. Застрашително ми се повдига. Тъй като се ориентирам визуално (вижте повече по въпроса по-долу), това може да е първото ми сетиво, което да бъде свръх-стимулирано. Флуоресцентната светлина не е само твърде ярка, но жужи и бръмчи. Стаята изглежда сякаш пулсира и това причинява болка в очите ми. Пулсиращата светлина се отразява от всичко и изкривява това, което виждам – пространството изглежда така сякаш постоянно се променя. Има отблясъци от прозорците, твърде много за мен, за да мога да се съсредоточа (мога да компенсирам с “тунелно виждане”), има движещи се вентилатори на тавана, има толкова много тела в постоянно движение. Всичко това въздейства на вестибуларния ми апарат и проприоцептивните ми сетива и сега дори не мога да определя къде в пространството е моето тяло.

Моля не забравяйте да направите разлика между не искам (Аз избирам да не …) и не мога (Не съм в състояние да…). Рецептивната и екпресивната реч и лексика може бъдат основно предизвикателство за мен. Това не означава, че аз не се вслушвам в инструкциите. Аз не мога да ви разбера. Когато ме викате от другия край на стаята, аз чувам това: “*&^%$#@, Billy. #$%^*&^%$&*………”. Вместо това, елате и говорете директно към мен, с прости думи: “Моля, прибери учебника в бюрото си, Били. Време е да отидем на обяд.” Това ми казва, какво искате да направя и какво предстои да се случи след това. Сега за мен е много по-лесно да се съобразя.

Аз мисля конкретно. Това означава, че интерпретирам езка много буквално. За мен е много е объркващо, ако кажете “Укроти коня, каубой!”, когато това, което имате предвид е: “Моля те, спри да тичаш!”. Не ми казвайте, че нещо е “фасулска работа”, когато наоколо няма никакъв фасул и това, което искате да кажете е “За теб ще бъде много лесно да направиш това.” Когато казвате “Джими направо подпали трасето” аз си представям дете, което си играе с кибрит. Моля кажете просто “Джими тича много бързо”. Идиомите, игрите на думи, езиковите нюанси, двусмислените изрази, неща, които уж се „подразбират“, метафорите, алюзиите и сарказмите са непонятни за мен.

Моля проявете разбиране относно бедния ми речник! За мен е трудно да ви кажа от какво се нуждая, когато не зная с какви думи да опиша своите чувства. Може да съм гладен, ядосан, уплашен или объркан, но точно в този момент тези думи са извън моите способности за изразяване. Бъдете бдителни и следете езка на тялото ми като отдръпване, раздразнение или други сигнали, че нещо не е наред. А има и обратна страна на тази: Аз мога да звуча като “малък професор” или филмова звезда, изстрелващ думи или цели текстове, надхвърлящи значително нормата на развитие за моята възраст. Това са послания, които съм запомнил от света около мен, за да компенсирам своите езикови дефицити тъй като разбирам, че от мен се очаква да отговоря, когато някой се обърне към мен. Тези цитати може да са от книги, телевизията или нечии чужди думи. Този начин на говор се нарича “ехолалия” и аз не винаги разбирам смисъла на терминологията, която използвам. Аз просто знам, че това ме спасява от трудната ситуация да измисля какво да отговоря.

Тъй като езикът е толкова труден за мен, аз се ориентирам предимно визуално. Моля по-добре ми покажете как да правя нещо, вместо да ми обяснявате. И моля ви бъдете подготвени да ми показвате много пъти. Многото последователни повторения ми помагат да уча. Нагледния график е много ценен за мен, за да се справя с ежедневните си задължения. Както вашият календар със задачи, той ме освобождава от стреса да помня кое след кое следва, помага ми за плавното преминаване между дейностите, да организирам времето си и да отговоря на вашите очаквания. Аз няма да загубя необходимостта от визуализиран график с израстването си, но моето «ниво на представяне» може да се промени. Преди да мога да чета аз имам нужда от график, изработен от прости картинки или фотографии. Когато порастна графикът може да бъде съставен от комбинация от думи и картинки, а по късно дори само от думи.

Моля фокусирайте се и надграждайте върху това което мога, вместо върху това, което не мога. Както всяко друго човешко същество аз не мога да уча в среда, която постоянно ме кара да усещам, че не съм достатъчно добър и е необходимо да бъда «поправян». Бих избягвал опитите да направя нещо ново, когато съм почти сигурен, че то ще бъде посрещнато с критика, та била тя и “конструктивна”. Потърсете моите силни страни и ще ги намерите. Има повече от един “правилен” начин за извършването на повечето неща.

Моля помогнете ми със социалната интеракция. Може да изглежда, че не искам да играя с другите деца на площадката, но понякога аз просто не зная как да започна разговор или да вляза в играта. Ако можете да насърчите другите деца да ме поканят да ритаме заедно топка или да стреляме в баскетболен кош, може да бъда щастлив да се включа. Аз се справям най-добре в структурирани игри, които имат ясно начало и край. Не зная как да разчитам мимиките, езика на тялото или емоциите на другите, така че ще бъда благодарен, ако ми показвате как е правилно да отговоря в различни ситуации. Например, ако се смея, когато Емили падне от пързалката, това не е защото смятам, че това е смешно. Аз просто не зная каква е правлната реакция. Научете ме да питам “Добре ли си?”

Опитайте се да разберете какво отключва моите кризи. Кризите, избухванията, тръшканията или както и да ги наричате са много по-страшни за мен отколкото за вас. Те се появяват, защото едно или повече от моите сетива се претоварват. Ако можете да установите защо се появяват тези кризи те могат да бъдат предотвратени. Записвайте си, отбелязвайки времето, обстановката, хората, дейностите. Може да се появи тенденция в повторенията. Не забравяйте, че всяко поведение е форма на комуникация. То ви казва, когато думите не могат, как аз възприемам нещо, което се е случило в моята околна среда. Родители, имайте предвид, че натрапчиво повтарящото се поведение може да е причинено от скрити медицински проблеми. Хранителните алергии, нетолерантността към определени храни, проблемите със съня и със стомаха могат да имат сериозен ефект върху поведението.

Обичайте ме безусловно. Пропъдете мислите от типа “Ако той просто…” и “Защо тя не може …”. Самите вие не сте изпълнили всички очаквания и надежди, които вашите родители са имали за вас и няма де се чувствате добре, ако това ви се напомня непрекъснато. Аз не съм избрал да имам аутизъм. Но помнете, че това се случва на мен, а не на вас. Без вашата подкрепа моите шансове да израстна като успешен и самостоятелен възрастен човек са минимални. С вашата подкрепа и напътствия, възможностите се разширяват повече от колкото можете да предположите. Обещавам ви, че вложените усилия ще бъдат възнаградени.

И за край не забравяйте три думи: Търпение, Търпение, Търпение. Опитайте се да гледате на аутизма ми по скоро като на друга способност отколкото като на недъг. Подминете недостатъците, които забелязвате и вижте дарбите, с които аутизма ме надарява. Може да е вярно, че имам проблеми с очния контакт или воденето на разговори, но обърнахте ли внимание на това, че не лъжа, не мамя в игрите, не клюкаря досадно на съучениците си и не съдя другите? Вярно е, че сигурно няма да съм следващият Майкъл Джордан. Но с моето изострено внимание за дребните детайли и възможностите ми за изключително фокусиране върху определена тема или проблем аз бих могъл да съм следващият Айнщайн. Или Моцарт. Или Ван Гог. Те също са имали аутизъм. Откриване на лечение на болестта на Алцхаймер, разгадаване на загадката за извънземен живот – какви ли бъдещи постижения от днешните деца с аутизъм предстоят? Всичко, което аз бих могъл да бъда не би било възможно без вие да поставите основите. Подкрепете ме и бъдете мои приятели и заедно ще видим колко далече мога да стигна.

И на финала -тази рисунка, наречена “Птици”, е на 10 годишният Дейвид Барт, който страда от аутизъм. На рисунката има 397 различни видове птици. Дейвид знае имената и латинските наименования на повечето от тях. Дейвид е роден в Холандия и рисува от съвсем малък. Заедно с майка си Инге Барт, която пише текста, издават книга в рисунки за живота на едно дете аутист. “Птици” е на корицата на издадената в Ню Йорк книга с рисунки на деца аутисти “Drawing Autism”.

aut